تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

ترکستان، یکی از پایتخت های معنوی جهان ترک اعلام شد

در بیانیه پایانی اجلاس کشورهای عضو شورای ترک بر نقش این شورا در معرفی و حمایت از ارزشها و منافع جهان ترک در عرصه منطقه‌ای و بین المللی تاکید و ترکستان واقع درایالت سین‌جان چین به عنوان یکی از پایتخت های معنوی جهان ترک اعلام شد.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، در پی پایان اجلاس روسای کشورهای عضو شورای ترک که امروز با حضور سران کشورهای عضو و به صورت مجازی برگزار شد٬ با صدور بیانیه‌ نهایی بر نقش این شورا در راستای معرفی و حمایت از ارزشها و منافع جهان ترک در عرصه منطقه‌ای و بین المللی تاکید شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: سران کشورهای عضو ضمن تاکید بر توسعه روابط چند جانبه در جهان ترک٬ تعهد قوی خود برای تعمیق بیشتر همکاری بین کشورهای مذکور را ابراز داشتند.

آنها همچنین بر پیشرفت قابل توجه سیاسی و اقتصادی که طی سالهای اخیر توسط کشورهای ترک به دست آمده، تاکید کرد.

در بیانیه نهایی اجلاس روسای کشورهای عضو شورای ترک همچنین آمده است: شهر ترکستان به عنوان یکی از پایتخت های معنوی جهان ترک اعلام و همچنین توافق شده است که وضعیت مشابهی برای سایر شهرهای باستانی و برجسته جهان ترک در آینده به صورت چرخشی اعطا شود.

در بیانیه پایانی اجلاس کشورهای عضو شورای ترک ضمن ابراز خرسندی از آزادسازی مناطق اشغالی قره‌باغ، بر لزوم همبستگی با دولت و مردم آذربایجان در تلاش برای احیا، بازسازی و ادغام مناطق آسیب دیده از درگیری تاکید شد.

این شورا عزم خود برای تعیین چشم انداز، اهداف بلند مدت و شکل دادن به استراتژیها برای همکاری نزدیک‌تر و همبستگی بیشتر در جهان ترک تکرار کرد.

منبع TRT
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.