خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

امام جماعت مسجد ایاصوفیه بخاطر انتقاد از اردوغان مجبور به استعفا شد

امام جماعت مسجد ایاصوفیه به دلیل انتقاد از سیاست های اردوغان درباره نرخ بالای بهره و خروج از کنوانسیون استانبول، مجبور به استعفا از این منصب شد.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، پروفسور “محمت بوینوقالین” امام جماعت مسجد ایاصوفیه با نوشتن نامه ای از کار خود استعفا کرد.

به نقل از نشریه دیکن، بوینوقالین که درباره موضوعاتی مانند برکناری رئیس بانک مرکزی و خروج از کنوانسیون استانبول اظهار نظر کرده بود چند بار با اخطار حکومت مواجه شد.

او پس از این که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با تغییر دادن رئیس بانک مرکزی نرخ بهره را به طور چشم گیری بالا برد، با نوشتن آیه ای از قرآن درباره مخالفت اسلام با ربا، نظر خود را نسبت به این موضوع اعلام کرد. او همچنین مخالفت خود را با خروج از کنوانسیون استانبول اعلام کرده بود.

بوینوقالین مدتی پیش نیز به وسیله اوزلم زنگین نماینده بسیار افراطی حزب عدالت و توسعه (AKP) از طرف حکومت هشدار دریافت کرده بود. او پس از هشدارهای توئیتری اعضای ارشد AKP درخواست استعفای خود را نوشت و به کار سابق خود در دانشکده الهیات دانشگاه مرمره بازگشت.

گفتنی است پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا ۱۱ ژوئیه ۲۰۲۰ به همین شکل باقی ماند. در این تاریخ، با موافقت رجب طیب اردوغان، ایاصوفیه مجدداً به مسجد تبدیل شده و برای برگزاری مراسم عبادی آماده گردید.

پس از تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد، جمعه ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۰ پس از ۸۶ سال دوباره در این محل نماز جمعه برگزار شد.

منبع کردپرس
ردنا (ادیان‌نیوز) در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

- Advertisement -

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.