تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

پاپ سال آینده آرشیو پیوس دوازدهم را منتشر می‌کند

به گزارش ادیان‌نیوز، رهبر کاتولیک‌های جهان می‌خواهد، سال آینده اسناد مربوط به دوران رهبری کلیسای کاتولیک توسط پیوس دوازدهم را جهت تحقیقات منتشر کند. منتقدان، پیوس دوازدهم را متهم به سکوت در برابر کشتار یهودیان در آلمان نازی می‌کنند.

به گفته پاپ فرانسیس، قرار است اسناد موجود در آرشیو واتیکان در دوم مارس ۲۰۲۰ در هشتادویکمین سالروز انتخاب کاردینال اوجنیو پاچلی ملقب به پیوس دوازدهم به‌عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان منتشر شود. پیوس دوازدهم بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۸ رهبری کلیسای کاتولیک را بر عهده داشت.

پاپ فرانسیس، رهبر کنونی کاتولیک‌های جهان دوشنبه ۱۳ اسفند (چهارم مارس) در رم گفت، هدف از این کار در دسترس قرار دادن این اسناد برای تحقیقات است.

سال‌هاست که به‌منظور روشن شدن حقیقت، درخواست تحقیقات در مورد مواضع پیوس دوازدهم در مورد هولوکاست (کشتار یهودیان در دوران آلمان نازی) داده شده است.

او از طرف گروه‌های یهودی متهم است، در دوران کشتار یهودیان توسط نازی‌های چیره بر آلمان سکوت اختیار کرده است. تاکنون دسترسی به آرشیو واتیکان تنها تا سال ۱۹۳۹ که پایان دوران پیوس یازدهم (۱۹۳۹ـ ۱۹۲۲) است امکان‌پذیر بود.

پاپ فرانسیس بارها آمادگی خود برای در اختیار قرار دادن این اسناد جهت تحقیقات را اعلام کرده و گفته بود، به‌محض اینکه دسته‌بندی آن‌ها به اتمام برسد این کار را خواهد کرد.

به گفته او، این کار خواسته پاپ بندیکت شانزدهم (۲۰۱۳ـ ۲۰۰۵) در سال ۲۰۰۶ نیز بود؛ اما به دلیل طولانی بودن دوران رهبری کلیسای کاتولیک توسط پیوس دوازدهم و به سبب اینکه او در زمان جنگ جهانی دوم این رهبری را در دست داشت، اسناد بسیار زیادی از آن زمان در دست است که کار فهرست‌گذاری و دسته‌بندی را دشوار کرده است.

پاپ فرانسیس روز دوشنبه کارکنان بخش آرشیو واتیکان به سرپرستی سرجیو پاگانو را به حضور می‌پذیرد تا از نزدیک در جریان روند دسته‌بندی اسناد قرار بگیرد. او گفت: «کلیسا از تاریخ ترسی ندارد، بلکه برعکس، آن را بسیار دوست دارد و می‌خواهد بیش‌تر و بهتر دوستش بدارد، همان‌طور که خداوند نیز چنین می‌کند».

او افزود: «به همین دلیل من نیز مانند سلف خود این اسناد به میراث‌مانده را واگذار و به پژوهشگران اعتماد می‌کنم».

پاپ فرانسیس تأکید کرد: ارائه این اسناد جنبه کیفی پیوس دوازدهم در ابعاد «معنوی، الهی و دیپلماتیک» را آشکار می‌سازد و اسباب قدردانی از او را فراهم خواهد آورد.

انتهای پیام

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه