اعلام وصول لایحه منع حیوان‌آزاری در مجلس شورای اسلامی ۰۲ مهر ۱۳۹۸

اعلام وصول لایحه منع حیوان‌آزاری در مجلس شورای اسلامی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه سرانجام پس از دو سال که سازمان حفاظت محیط زیست خبر از تصویب لایحه‌ای در منع حیوان‌آزاری در دولت داده بود، این لایحه در مجلس اعلام وصول شد. ماه گذشته پس از آن که ویدیویی از کشتار و شکنجه سگ‎‌های بی‌صاحب منسوب به شهرداری تهران و کهریزک روزهای متمادی در شبکه‌های مجازی دست به دست شد و احساسات اقشاری از مردم ایران را جریحه‌دار ساخت و خبر آن در برخی رسانه‌های خارجی نیز منعکس گشت، تجمعاتی مردمی در تهران با حضور حامیان حیوانات برگزار شد.

گزارش و تحلیل
مسیحیان انجیلی تمایل کمی به تعامل با مسلمانان دارند ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

مسیحیان انجیلی تمایل کمی به تعامل با مسلمانان دارند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه بنیاد FFEU با همکاری مرکز تحقیقی PSB یک نظرسنجی جامع درباره ارتباط مسلمانان و مسیحیان انجیلی انجام داده است. نتایج اگرچه هشدار دهنده است ولی تعجب برانگیز نیست. این پژوهش نشان داد که انجیلی‌ها تمایل کمی به آموختن درباره مسلمانان و یا ارتباط با آن‌ها دارند. از مجموع هزار نفر پاسخ دهندگان به نظرسنجی، ۵۰۰ نفر مسلمان آمریکایی و ۵۰۰ نفر مسیحیان انجیلی متولد آمریکا بودند.

فقط روحانیان مسیحی حق حضور کنار اعدامی دارند! ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

فقط روحانیان مسیحی حق حضور کنار اعدامی دارند!

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه «دومینیک حکیم مارسل ری» در هنگام اجرای حکم اعدام خواست که یک روحانی مسلمان در کنارش باشد. دادگاه عالی با خواسته‌ی او مخالفت کرد.

یهودیان در انگلستان ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

یهودیان در انگلستان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه یهودیان در طول تاریخ همیشه فرازوفرودهایی داشته‌اند. تاریخ برج لندن داستان‌های‌ِ یک قلعۀ نظامی، یک کاخ، یک مهد قانون، یک زندان و محل شکنجه و عذاب در سراسر تاریخ قرون وسطای بریتانیا را با یهودیان روایت می‌کند. چندی پیش یک سخنرانی با عنوان «دیدگاه‌های جدید دربارۀ برج و جامعۀ یهودیان قرون وسطایی» داده‌هایی را ارائه کرد که نشان می‌داد یهودیان نسبت به آنچه از گذشته می‌دانستند ارتباط بسیار عمیق‌تری با این مکان تاریخی دارند.

آورده‌های یک زن سیاه‌پوست برای الهیات و اخلاق ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

آورده‌های یک زن سیاه‌پوست برای الهیات و اخلاق

کانن توجه به اصطلاح واکر را گسترش داد و آن را برای بررسی تولیدات بیانگر فرهنگ شفاهی در زمینه‌ای الهیاتی به کار برد که تلاش همیشگی برای آزادی عمل دارند و همچنین ادبیات نوشتاری امریکایی‌-افریقایی‌ها را دعوت می‌کند تا "تمایز بین ماهیت در اجتناب‌ناپذیری آن و فرهنگ در تغییرپذیری آن" را به رسمیت بشناسند.

سکولاریزه کردن مدارس در ایرلند به کجا رسید؟ ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

سکولاریزه کردن مدارس در ایرلند به کجا رسید؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه نوددرصد مدارس ایرلند کاتولیک هستند. چنین غلبه‌ای مذهبی بر سیستم آموزشی در کشورهای پیشرفته بی‌سابقه است. در سال ۲۰۱۲ حکومت ایرلند اعلام کرد تصمیم دارد اصلاحاتی در سیستم مذهبی مدارس انجام دهد و آن را با تنوع مذهبی موجود در جامعه تطابق دهد. اگرچه کلیسا اجرای برخی تغییرات را لازم دانسته در حوزه منطقه‌ای از واگذار کردن قدرت رضایت ندارد.

نزاع های کلامی بر سر سقط جنین ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

نزاع های کلامی بر سر سقط جنین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه در نزاع بر سر سقط جنین مدتهاست که واژگان نقش مهمی ایفا می کند. در دهه ۱۹۶۰ مخالفان سقط جنین عبارت “pro-life” را جعل نمودند و می گفتند که توجهشان به انسانیت جنین است و مدافعان سقط جنین در مقابل عبارت “pro-choice” را برگزیدند و بر حق تصمیم گیری زن نسبت به بدنش تاکید داشتند. در میانه دهه ۱۹۹۰، مخالفان سقط جنین عبارت “سقط جنین، تولد ناقص” را به‌کار می‌بردند و موافقان سقط جنین عبارت “به زنان اعتماد کنید” را.

جنجال بر سر یک سوگند در امریکا ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

جنجال بر سر یک سوگند در امریکا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه برخی از نمایندگان دموکرات کنگره امریکا طرحی ارائه داده‌اند که بر اساس آن بیان کردن سوگند “به خدا سوگند می‌خورم” در مقابل کمیته قانون‌گذاری باید حذف گردد. آنها می‌گویند چنین عبارتی به معنای تحمیل نادرست باورها و اعمال مذهبی برای خداناباوران است.

رشد وهابیت در سریلانکا ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

رشد وهابیت در سریلانکا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه وقتی وهابی‌ها به کاتان کودی در سریلانکا پای گذاشتند با خود ایدئولوژی سفت و سخت و منابع مالی سرشاری را به‌همراه آوردند. در کنار تقریباً سه دهه جنگ داخلی در این بخش از سریلانکا، دین به عنوان نیروی پایدار منحصر به‌فردی قرار داشته است. برای وهابیت ـ گرایش افراطی اسلامی ـ که خواستار بازگشت دین [اسلام] به عصر پیامبر اسلام است این منطقه به مثابه سرزمینی حاصلخیز جهت بارور نمودن اندیشه‌هایش بوده است.

ده کشور دارای بالاترین سطح آزادی مذهبی ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

ده کشور دارای بالاترین سطح آزادی مذهبی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه حملات تروریستی به اماکن مذهبی سبب ایجاد این پرسش شده است که آزادی برای اجرای مناسک مذهبی در سایر نقاط بدون ترس از مورد حمله قرار گرفتن یا ممانعت از جانب حکومت‌ها چه مقدار است.

حفر تونل زیر مسجدالاقصی با حضور مقام امریکایی ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

حفر تونل زیر مسجدالاقصی با حضور مقام امریکایی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه یک مقام عالی‌رتبه امریکایی در حفر تونلی که زیر مسجدالاقصی قرار دارد مشارکت کرده است. فلسطینیان معتقدند اسرائیل با این اقدام خود می‌کوشد مقدمات تدریجی تخریب مسجدالاقصی و بازسازی معبد سلیمان را فراهم کند. این اقدام مقام امریکایی خشم فلسطینیان را برانگیخته و بایددید با این اقدام امریکا که سبب خشمگینی هم فلسطینیان و هم بخشی از اسرائیلی‌ها شده آیا اقدام ترامپ برای توافق بزرگ به نتیجه خواهد نشست؟

نگاه «بازی تاج و تخت» و «ارباب حلقه‌ها» به مسئله شر ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

نگاه «بازی تاج و تخت» و «ارباب حلقه‌ها» به مسئله شر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه زمینه حماسی سریال هشت فصلی بازی تاج و تخت که چندی پیش به پایان رسید سبب شده آن را با اثر جی. آر. تالکین یعنی ارباب حلقه‌ها مقایسه نمایند. باوجود چنین شباهتی، سبک داستان‌سرایی تالکین و جورج مارتین(نویسنده بازی تاج و تخت) متفاوت بوده و به طور عمده این تفاوت را می‌توان در به تصویر کشیدن مسئله شر نیز مشاهده نمود.

حضور روحانیان در دانشگاه برای مقابله با مشکلات روانی دانشجویان ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

حضور روحانیان در دانشگاه برای مقابله با مشکلات روانی دانشجویان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه میزان بالای بیماری‌های روانی در میان دانشجویان که گاهی به فاجعه خودکشی نیز ختم می شود، سبب گردیده است تا آسیب‌پذیری بسیاری از جوانانی که با فشارهای مربوط به تحصیلات عالی در محیطی دور از خانه دست و پنجه نرم می کنند، بیش از پیش به چشم آید. مسئولان دانشگاه‌ها به تعهدشان درباره حمایت از دانشجویان تأکید کرده و خدمات مشاوره بیش از قبل مورد استفاده قرار می گیرد اما یک نکته وجود دارد که بسیار مورد غفلت قرار گرفته است و آن هم جایگاهی برای مسئول امور دینی [کشیش و روحانی]. این افراد نمایندگان یک دین یا نهادهای دینی هستند که در داخل دانشگاه‌ها برای تأمین نیازهای دینی آن اجتماعات فعالیت می‌نمایند.

در امریکا متدیّنان بیش از هر کشور دیگری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

در امریکا متدیّنان بیش از هر کشور دیگری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه بنا به گزارشی که مؤسسه پژوهشی پیو به‌تازگی منتشر کرده است، در اقصی‌نقاط جهان دولت‌ها محدودیت‌های دینی را افزایش داده‌اند. از طرف دیگر، اعمال خشونت و آزار و اذیت‌هایی که با مبنای دینی علیه متدیّنان صورت می‌گیرد نیز در جای‌جای جهان افزایش یافته است. مسیحیان در ۱۴۳ کشور و مسلمانان در ۱۴۰ کشور آماج آزار و اذیت هستند.

نگاهی به روند افزایش محدودیت‌های دینی در سراسر جهان ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

نگاهی به روند افزایش محدودیت‌های دینی در سراسر جهان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه دهمین گزارش سالیانۀ مؤسسۀ پژوهشی پیو حاکی از آن است که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷، دولت‌ها محدودیت‌های دینی را به طور چشمگیری افزایش داده‌اند. این محدودیت‌ها شامل آن دسته از قوانین، سیاست‌ها و عملکردهای مقامات دولتی می‌شود که به‌نوعی اعتقادات و رفتارهای دینی را محدود می‌سازند. از طرف دیگر طبق گزارش مؤسسۀ پیو، خصومت‌های اجتماعیِ مرتبط با مسائل دینی نیز ظرف این سال‌ها بیشتر شده است.

مناظره آلوین پلنتینگا و دنیل دنت؛ سازگاری میان علم و دین ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

مناظره آلوین پلنتینگا و دنیل دنت؛ سازگاری میان علم و دین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه در ۲۱ فوریه ۲۰۰۹، بخش مرکزی انجمن فلسفی آمریکا شاهد گونه‌ای از گفت‌وگو و مباحثه بود. از عبارت «گونه‌ای از گفت‌وگو» به این دلیل استفاده کردم که یک فیلسوف مقاله‌ای ارائه می‌کند و فیلسوف دوم آن مقاله را نقد می‌کند و شرح می‌دهد، فیلسوف نخست پاسخ می‌دهد و در آخر سوالاتی مطرح می‌شود.

همدستی کشیشان یا قاچاقچیان انسان در پاکستان ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

همدستی کشیشان یا قاچاقچیان انسان در پاکستان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه فعالان و مقامات دولتی می گویند که در طول چند ماه اخیر هزاران زن جوان از اقلیت مسیحی پاکستان به دلیل فقر و جهت ازدواج با مردان چینی به چین قاچاق شده‌اند.

از مرجئه تا جارودیه؛ ۶ جریان اجتماعی که امام باقر(ع) با آنها برخورد کرد ۱۸ مرداد ۱۳۹۸
عصر برخورد جدی اندیشه‌های اسلامی و غیراسلامی

از مرجئه تا جارودیه؛ ۶ جریان اجتماعی که امام باقر(ع) با آنها برخورد کرد

عصر امام باقر(ع) را باید عصر ظهور فرقه های گوناگون انحرافی فکری و فلسفی نامید.

پنج واقعیت درباره دین در کانادا ۱۰ مرداد ۱۳۹۸

پنج واقعیت درباره دین در کانادا

کبک تنها جایی نیست که چنین محدودیت‌هایی در آن وضع شده است. پیش از این نیز در فرانسه و کشورهای دیگر شاهد وضع چنین قوانینی بوده‌ایم.

متدیّنان در آمریکا بیش از هر کشور دیگری آزار و اذیت می‎شوند ۰۷ مرداد ۱۳۹۸

متدیّنان در آمریکا بیش از هر کشور دیگری آزار و اذیت می‎شوند

بنا به گزارشی که مؤسسه پژوهشی پیو به‌تازگی منتشر کرده است، در اقصی‌نقاط جهان دولت‌ها محدودیت‌های دینی را افزایش داده‌اند. از طرف دیگر، اعمال خشونت و آزار و اذیت‌هایی که با مبنای دینی علیه متدیّنان صورت می‌گیرد نیز در جای‌جای جهان افزایش یافته است. مسیحیان در 143 کشور و مسلمانان در 140 کشور آماج آزار و اذیت هستند.

نقدی بر رواج «اسلام سیاسی» در آلمان ۱۷ تیر ۱۳۹۸

نقدی بر رواج «اسلام سیاسی» در آلمان

مدت‌هاست که اصطلاح «اسلام سیاسی» مانند بنیادگرایی، سلفی‌گری، اسلام‌گرایی، افراط‌گرایی و جهادگرایی به آرامی وارد صفحات روزنامه‌ها و کتاب‌های منتقد اسلام در آلمان شده است.