اقلیت‌های دینی در ایران از چه معافند؟ ۲۴ دی ۱۳۹۸

اقلیت‌های دینی در ایران از چه معافند؟

در جمهوری اسلامی ایران معابد اقلیت‌های دینی برای یک‌بار و یک انشعاب از پرداخت حق انشعاب آب، دفع فاضلاب، برق و گاز معاف هستند. کلیساها و معابد اقلیت‌های دینی از حق الثبت معاف هستند.

گزارش و تحلیل
گزارشی دربارۀ افزایش موج یهودی‌ستیزی در آمریکا ۱۶ دی ۱۳۹۸
یهودیان بیشترین هدف حملات در نیویورک؛

گزارشی دربارۀ افزایش موج یهودی‌ستیزی در آمریکا

حمله به مراسم حنوکا و مجروح کردن پنج یهودی با چاقو (در نیویورک)، تیراندازی در فروشگاه مواد غذایی یهودیان و برجا گذاشتن چهار کشته (در نیوجرسی) و مضروب کردن زنی یهودی در بروکلین بخشی از اتفاقاتی ست که طی همین چند ماه اخیر رخ داده‌اند.

گزارشی از وضعیت دین و مذهب در کشوری که محل تولد ۴ دین است ۱۴ دی ۱۳۹۸

گزارشی از وضعیت دین و مذهب در کشوری که محل تولد ۴ دین است

دین در کشور هند با تنوع باور‌ها و شیوه‌های مختلف مذهبی مشخص می‌شود. هند یک دولت سکولار است که دین رسمی ندارد.

محله جلفای اصفهان شاهد جشن کریسمس تا تبریک هموطنان مسلمان ۱۳ دی ۱۳۹۸

محله جلفای اصفهان شاهد جشن کریسمس تا تبریک هموطنان مسلمان

چراغانی شدن معابر و مغازه‌ها، درختان کاج تزیین شده و عروسک‌های بابانوئل کوچک و بزرگ و تبریک مسلمانان در شادی هموطنان ارمنی، جلوه خاصی به این روزهای محله جلفای اصفهان، شهری که به همزیستی با ادیان شُهرت دارد، داده است.

منتظر بودیم بابانوئل برایمان هدیه بیاورد/ هیچ مانعی برای برپایی رسوممان نداریم/ ما ارمنی‌های ایران شانس آورده‌ایم ۱۱ دی ۱۳۹۸
گفت‌وگوی ردنا با هم‌وطنان ارمنی در شب عید ژانویه/

منتظر بودیم بابانوئل برایمان هدیه بیاورد/ هیچ مانعی برای برپایی رسوممان نداریم/ ما ارمنی‌های ایران شانس آورده‌ایم

این احساس کودکی ما بود. شب‌ها گاهی خوابمان نمی‌برد. منتظر بودیم بابانوئل برایمان هدیه بیاورد. واقعاً فکر می‌کردیم بابانوئل برایمان هدیه می‌آورد.

دین در چین ۱۰ دی ۱۳۹۸

دین در چین

این مقاله به وضعیت ادیان مختلف در چین می پردازد. به اعتقاد نویسنده، وجود حزب کمونیسم در چین باعث اعمال سرکوب شدید دولتی بر علیه مذاهب مختلف در این کشور گردیده است. علیرغم تاکید لزوم آزادی مذهبی در قانون اساسی، دولت چین از ترس ایجاد چالش سیاسی، سختگیری های خود را بر مذاهب اعمال می کند.

سهم ادیان مختلف در تروریسم ۰۴ دی ۱۳۹۸
مرگ و میرهایِ قرنِ بیستم در جنگ‌ها و خشونت‌هایِ سیاسیِ ناشی از دین/

سهم ادیان مختلف در تروریسم

خوان کول، کارشناس مسائل خاورمیانه و استاد تاریخ دانشگاه میشیگان معتقد است برخلاف ادعای افراد متعصب و تندرو، مسلمانان از مردم سایر ادیان خشن‌تر نیستند. او گزارشی ارائه می‌دهد از کشتارهایی که پیروان ادیان مختلف انجام داده‌اند و از این طریق نشان می‌دهد که در واقع سهم مسلمانان از این ماجرا بسیار کمتر از سایرین بوده است.

رابطه دین با خوشبختی، مشارکت مدنی و سلامت در سراسر جهان ۰۲ دی ۱۳۹۸

رابطه دین با خوشبختی، مشارکت مدنی و سلامت در سراسر جهان

در حالی که داده‌های ارائه شده در این گزارش حاکی از آن است که در بسیاری از کشورها میان فعالیت‌های دینی_مذهبی و اقدامات خاص به‌زیستی ارتباط وجود دارد، اما این تعداد ثابت نمی‌کند مراجعه به خدمات دینی به صورت مستقیم مسئول بهبود زندگی افراد است.

چرا ایمان دینی مردم جهان رو به شکوفایی است؟ ۳۰ آذر ۱۳۹۸

چرا ایمان دینی مردم جهان رو به شکوفایی است؟

گر فکر می‌کنید که دین متعلق به گذشته است و ما در عصر خرد به سر می‌بریم، بهتر است نگاهی به آمار و ارقام بیاندازید. ایمان دینی در میان مردم جهان رو به افزایش است و 84% از جمعیت جهان پیرو ادیان هستند. معنای این حرف چیست؟

ارامنه، اولین قربانیان نسل کشی فجیع در قرن بیستم ۲۴ آذر ۱۳۹۸
هولوکاست ارامنه؛

ارامنه، اولین قربانیان نسل کشی فجیع در قرن بیستم

در نسل کشی ارامنه، بیش از ۱٫۵ میلیون نفر از ارامنه به قتل رسیدند و زنان، کودکان، افراد ناتوان و سالخوردگان باقیمانده را به بهانه ی اسکان مجدد به سمت بیابان های ترکیه رهسپار کردند.

آینده ادیان در افق ۲۰۵۰ ۲۱ آذر ۱۳۹۸
آینده پژوهی ادیان/

آینده ادیان در افق ۲۰۵۰

پیشی‎گرفتن جمعیت مسلمانان از مسیحیان، رقابت‌های مذهبی بین آن‌ها را افزایش داده و هر دو گروه تلاش می‌کنند تعداد بیش تری از پیروان سایر ادیان را جذب کنند. در این میان، آفریقا و چین از مهم‌ترین مناطقی هستند که با توجه به جمعیت فراوان، مورد توجه رهبران مذهبی قرار خواهند گرفت.

شبهه‌های کلیدی درباره مرگ ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش ۱۷ آذر ۱۳۹۸

شبهه‌های کلیدی درباره مرگ ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش

واشنگتن در حالی مدعی قتل ابوبکر البغدادی شده که موشکافی اطلاعات و تصاویر بیرون آمده از این حادثه، روایت ترامپ از ماجرا را دچار شبهه های کلیدی می کند.

رشد جمعیتی مسلمانان در ده کشور جهان در سال ۲۰۶۰ ۰۴ آذر ۱۳۹۸

رشد جمعیتی مسلمانان در ده کشور جهان در سال ۲۰۶۰

هند و پاکستان به عنوان نخستین و دومین کشور، بیشترین جمعیت مسلمان جهان را در سال ۲۰۶۰ خواهند داشت.

اصل وحدت، ضرورت راهبردی امت اسلام ۲۴ آبان ۱۳۹۸

اصل وحدت، ضرورت راهبردی امت اسلام

مسأله‌ی وحدت اسلامی از دغدغه‌های همیشگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به دنیای اسلام بوده است، ایشان درباره لزوم وحدت می‌فرمایند: «امروز اتحاد اسلامى، برادرى اسلامى، همبستگى اسلامى، یکى از لازم‌ترین و واجب‌ترین وظایف همه‌ى جوامع اسلامى است و بایستى همه به این وظیفه ملتزم باشیم.»

سرچشمه داعش خشک نشده است ۰۶ آبان ۱۳۹۸

سرچشمه داعش خشک نشده است

نمی توان به صرف کشته شدن ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش، انتظار نابودی کامل تروریسم تکفیری را داشت.

سایه سنگین تروریسم داخلی آمریکا بر سر مکان‌های مذهبی ۰۴ آبان ۱۳۹۸
وقتی نه مسجد در امان است نه کنیسه/

سایه سنگین تروریسم داخلی آمریکا بر سر مکان‌های مذهبی

یکی از دلایل جدید ترس در آمریکا، افزایش کشتارها و جنایات تروریستی در مکان‌های عبادی و در حین انجام آئین‌های مذهبی است. برای جلوگیری از ادامه این روند باید به هر وسیله ممکن، تروریسم داخلی که از مسجد تا کنیسه را هدف قرار می‌دهد، متوقف شود.

اعلام وصول لایحه منع حیوان‌آزاری در مجلس شورای اسلامی ۰۲ مهر ۱۳۹۸

اعلام وصول لایحه منع حیوان‌آزاری در مجلس شورای اسلامی

سرانجام پس از دو سال که سازمان حفاظت محیط زیست خبر از تصویب لایحه‌ای در منع حیوان‌آزاری در دولت داده بود، این لایحه در مجلس اعلام وصول شد. ماه گذشته پس از آن که ویدیویی از کشتار و شکنجه سگ‎‌های بی‌صاحب منسوب به شهرداری تهران و کهریزک روزهای متمادی در شبکه‌های مجازی دست به دست شد و احساسات اقشاری از مردم ایران را جریحه‌دار ساخت و خبر آن در برخی رسانه‌های خارجی نیز منعکس گشت، تجمعاتی مردمی در تهران با حضور حامیان حیوانات برگزار شد.

«فارابی»؛ گروه موسیقی که با زبان هنر اسلام را ترویج می‌کند ۰۵ شهریور ۱۳۹۸

«فارابی»؛ گروه موسیقی که با زبان هنر اسلام را ترویج می‌کند

«فارابی» به‌ جای عدد «۶۶۶»، که معمولاً گروه‌های موسیقی راک به عنوان کُد و رمز خود انتخاب می‌کنند، عدد «۳۱۳» را کُد خود قرار داده است. این عدد به شمار مسلمانان شرکت‌کننده در غزوه بدر همراه با پیامبر اسلام(ص) درسال ۶۲۴ میلادی اشاره دارد.

حضور فعالان زنان مسلمان در راهپیمایی زنان واشنگتن ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

حضور فعالان زنان مسلمان در راهپیمایی زنان واشنگتن

تحادیه زنان مسلمان شیکاگو در سال ۲۰۰۷ به دست گروهی از زنان تشکیل شد که از مداخله و تأثیرگذاری در امور مساجد ناامید شده بودند. این اتجادیه پس از تشکیل فعالیت‌های خود را به بیرون از مساجد کشاند و حالا این اتحادیه تبدیل به نهادی برای زنان مسلمان شده است.
مونیکا پارسونز، گزارشگر دینی مستقل در شیکاگو، در گزارشی به این موضوع پرداخته است:

آتئیست‌ها در عراق پس از داعش ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

آتئیست‌ها در عراق پس از داعش

بر اساس گزارشی یکی از خبرنگاران ان بی سی نیوز، تعداد قابل توجهی آتئیست در عراق حضور دارند که به علت وجود اسلام‌گرایان افراطی قادر به ابراز علنی عقاید خود نیستند.

مسیحیان انجیلی تمایل کمی به تعامل با مسلمانان دارند ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

مسیحیان انجیلی تمایل کمی به تعامل با مسلمانان دارند

بنیاد FFEU با همکاری مرکز تحقیقی PSB یک نظرسنجی جامع درباره ارتباط مسلمانان و مسیحیان انجیلی انجام داده است. نتایج اگرچه هشدار دهنده است ولی تعجب برانگیز نیست. این پژوهش نشان داد که انجیلی‌ها تمایل کمی به آموختن درباره مسلمانان و یا ارتباط با آن‌ها دارند. از مجموع هزار نفر پاسخ دهندگان به نظرسنجی، ۵۰۰ نفر مسلمان آمریکایی و ۵۰۰ نفر مسیحیان انجیلی متولد آمریکا بودند.