نشست تخصصی «پیام اتحاد میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در سالن دارالقرآن محمد رسول الله(ص) مسجد آبی فیلیپین برگزار شد.

به گزارش ادیان‌نیوز ـ ردنا ـ نشست تخصصی «پیام اتحاد میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف» با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در سالن دارالقرآن محمد رسول الله(ص) مسجد آبی برگزار شد.

در جریان برپایی نمایشگاه خوشنویسی قرآن کریم و توزیع بسته‌های غذایی رمضان همراه با اعضای واحد «یونی هامونی ـ مانیل» (گفت‌وگوی ادیان) در مراسم افطار مسجد آبی در منطقه مهارلیکا، نشست تخصصی «پیام اتحاد میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف» برگزار شد.

«جادجوری آراسا»، مسئول امور اداری مسجد آبی در سخنانی در این نشست، با اشاره به اهمیت برگزاری این نشست، اتحاد و کنار هم نشستن مسیحیان، مسلمانان و مورون‌ها را فرصتی مهم برای تأکید بر نقش دین در صلح قلمداد کرد.

سخنران بعدی، «عالم نقیب طاهر»، امام بزرگ مسجد آبی و از مسلمانان فرهیخته بود. عالم طاهر اظهار کرد: مایلم بهترین پیام‌های شادی و تشکر خود را به رایزن فرهنگی ایران تقدیم کنم که به عنوان یک مسلمان غیر فیلیپینی همواره در کنار ما هستند، زیرا همه ادیان و مذاهب در این کشور مورد احترام هستند.

وی تأکید کرد: هنگامی که صحبت از انسان می‌شود، تأکید بر وجدان انسانی است که همه انسان‌ها را شامل می‌شود.

«محمد جعفری‌ملک»، رایزن فرهنگی ایران در مانیل نیز طی سخنان کوتاهی در این نشست تخصصی، گفت: امروز نزدیکی بین ادیان و بین پیروان ادیان مختلف سبب خواهد شد تا افراط گرایان و گروه‌هایی مانند داعش نتوانند دست به فجایعی بزنند که باعث دوری جوانان از دین شود، لذا امیدوارم اینگونه برنامه‌ها هر چه بیشتر توسعه یابد.

خانم «تندیس تقوی»، معاون انجمن دوستی زنان و مسئول انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل به عنوان سخنران بعدی به روزه در ادیان از منظر قرآن کریم اشاره کرد.

وی بیان کرد: «قرآن»، «تورات» و «انجیل» هر سه کتاب مقدس از خداوند بزرگ عالم برای نجات و رهایی انسان از گمراهی فرستاده شده‌اند، پس باید مشترکاتی نیز بین آنها وجود داشته باشد. پیدا کردن شباهت‌ها در بین ادیان یهود و مسیحی و مسلمان از نگاه قرآن بسیار روشن است و یافتن آن ساده است.

«اِلدر دانیلو سوله تا»، به نمایندگی از سوی کلیسای مورمون به آیین روزه‌داری در ماه رمضان اشاره کرد و گفت: هرچه بیشتر بر روزه و دعا اهتمام ورزیم الهامات بیشتری را دریافت می‌کنیم.

«بونگ بای بادو»، استاد دانشکده الهیات دانشگاه کاتولیک سانتاتوماس بر لزوم برپایی این گونه نشست‌ها در مسجد آبی تأکید و آن را عامل مهمی در اشاعه پیام اتحاد میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف دانست.

در پایان این مراسم، عبدالمنعم سلیمان، رییس دارالقرآن محمد رسول الله(ص) دعای ختم جلسه را قرائت کرد.

  • منبع خبر : ابنا