خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
آخرین اخبار ادیان ایران و جهان، خبرهای دینی ارامنه زرتشتیان کلیمیان شیعه اقلیت‌های دینی و مذهبی و فرقه‌ها جریان‌‌های دینی

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان وارد لیست تروریستی روسیه می‌شود

مشرق‌نیوز

دادستان کل روسیه گفت: «ما علیه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به دادگاه عالی روسیه شکایت کرده‌ایم.»

| زمان تقریبی مطالعه ۲ دقیقه |

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، ایگور کراسنوف، دادستان کل روسیه در دیدار با “امامعلی رحمان” رئیس‌جمهور تاجیکستان در شهر دوشنبه، پایتخت این کشور گفت: «ما علیه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به دادگاه عالی روسیه شکایت کرده‌ایم.»

نهضت اسلامی تاجیکستان
برخی، نهضت اسلامی را شاخه ای از اخوان المسلمین می‌دانند/ عکس: الوقت

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با اشاره به نیاز روسیه به شراکت سیاسی با تاجیکستان گفت: «این کار خطری برای ما نخواهد داشت، زیرا ما در هیچ یک از کشورهای شوروی سابق فعالیتی نداریم و روسیه نیز با اینکه تاکنون ما را تروریستی معرفی نکرده است، اما تعدادی از فعالان ما در روسیه را به تاجیکستان استرداد کرده است که اکنون در زندان هستند. این کار ما را با خطر جدیدی روبرو نمی‌کند اما حکومت تاجیکستان می‌تواند آن را دستاورد و پیروزی بزرگی برای خود تلقی کند و از این کار استفاده تبلیغاتی نماید.»

نهضت اسلامی تاجیکستان
عکس: مشرق‌نیوز

کبیری در پیام دیگری در صفحه توییتر خود نوشت: «دادستان کل روسیه گفته است که مسکو درخواست تاجیکستان را می‌پذیرد و حزب “نهضت اسلامی تاجیکستان” را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسد. روسیه برای مدت طولانی این خواسته دولت تاجیکستان را نادیده می‌گرفت و اکنون رحمان معتقد است که کرملین اکنون در موضع ضعف قرار دارد و زمان آن فرا رسیده است که بر آنها فشار وارد شود. از این راه برای پروپاگاندا و سرکوب های جدید استفاده خواهد شد.»

حزب نهضت اسلامی، اصلی‌ترین حزب اسلام‌گرا در تاجیکستان است که رهبری آن در حال حاضر به عهده “محی‌الدین کبیری” است. این حزب در جریان جنگ داخلی تاجیکستان، سردمدار مخالفین دولت امامعلی رحمان بود و از سال ۲۰۱۵ میلادی به اتهام فعالیت‌های تروریستی در تاجیکستان مورد پیگرد قرار گرفته است. پس از این دولت امامعلی رحمان بارها از کشورهای شوروی سابق درخواست کرد تا آنها نیز این حزب را در لیست تروریستی خود قرار دهند اما این درخواست تاکنون با پاسخ مثبت هیچ یک از این کشورها روبرو نشده است.

منبع تحولات جهان اسلام
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه