تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

ترجمه تفصیلی آیت‌الکرسی مقام معظم رهبری منتشر شد

به گزارش ادیان نیوز، گفتار آیت‌الکرسی ششمین گفتار از مجموعه گفتارهای صهبا است که در آن ترجمه تفصیلی آیت‌الکرسی توسط مقام معظم رهبری آورده شده است. تاریخ دقیق این سخنرانی مشخص نیست، اما با توجه به نکات موجود در سخنرانی مشخص است که مربوط به محرم سال ۱۳۵۲ شمسی است.
مخاطب این سخنرانی از هر سن و قشر و صنفی بوده‌است و به همین دلیل سخنرانی کاملا همه‌فهم است و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله) در این خطابه، ابتدا به این موضوع اشاره دارند که ما معمولا آیت‌الکرسی را در حد حفظ جان و خانه و مالمان می‌دانیم، در حالی‌که این آیه متضمن مهم‌ترین مسائل اجتماعی است.
ایشان در این بیانات متذکر می‌شوند که آیات را فقط ترجمه می‌کنند و با استناد به اینکه قرآن یک اشاره است و ما باید از این اشاره کتاب‌ها و فصل‌های زیادی بگشاییم، خودشان نیز به صورت تفصیلی این کار را انجام می‌دهند، اما طوری ترجمه آیت‌الکرسی را به تفصیل بیان می کنند که ما تأثیرش را در زندگی خودمان بفهمیم.
مقام معظم رهبری با نگاهی توحیدی، صفات و شئون خداوند در آیت‌الکرسی را توضیح می‌دهند، به گونه‌ای که با این توضیحات دیگر جایی برای مدعیان دروغین خدایی باقی نمی‌ماند. این نوع نگاه به آیت‌الکرسی، آیه را کاملا در بستری اجتماعی بررسی می‌کند  و فرق نظام‌های توحیدی  و طاغوتی را برای مخاطب روشن می‌کند.
قسمتی که به این گفتار منضم شده است، بخشی از جلسه ششم سلسله جلسات «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» است. معظم‌له در آن جلساتی که «نور» را از آثار ایمان متعهدانه می‌دانند، آیه ۲۵۷ سوره بقره را متناسب با این بحث مطرح می‌کنند.
گفتنی است، مطالب این گفتار، در راستای همان مباحث توحیدی ‌جلسات طرح  کلی است و نگاه نو و کاربردی ایشان به آیت‌‌الکرسی، ارزش آن را ایجاد کرد که این سخنرانی به ‌صورت مجزا منتشر و برجسته شود و همچون نگینی بر حلقه انگشتری نشیند.
منبع: ایکنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.