شایعه وجود امامزاده بیژن و امامزاده سیار!

به گزارش ادیان نیوز، در حالی که امامزاده ها باید از نسل ائمه باشند و  نام های عربی داشته باشند اخیرا عکسی از”امامزاده بیژن” در فضای مجازی پخش شده است که به بررسی آن پرداخته ایم.

متن شایعه
” امام زاده سیار جهت مناطق دور دست و فاقد امام زاده !!
نفهمیدن درد بزرگیست !
این تصویر امام زاده بیژن هست که برای مناطق دور دست ساخته شده و سیار هست .
امامزاده عربی به نام بیژن که با خودرو جابجا میشه … ! “

 پاسخ شایعه
۱. موردی به نام امامزاده سیار نداریم و با مبانی عقلی و مذهبی نیز همخوانی ندارد !

۲. این تصویر مربوط به انتقال ضریح جدید امامزاده بیژن در مازندران است که با شیطنت عده ای به نام امامزاده سیار معرفی شده است !

۳. این امامزاده اگر چه به نام بیژن مشهور است اما نام حقیقی ایشان “سید محمد” است . در گذشته به‌دلیل وجود دو امامزاده همنام به نام «سیدمحمد» در روستای «کُپ سفلی» از توابع استان مازندارن، نام یکی از آن‌ها، به انتخاب مردم محلی تغییر کرد.

۴. آن‌ها برای یکی از سیدمحمدها، نام «بی‌جِن» را انتخاب کردند، به این دلیل که آن مکان را بدون جن می‌دانستند و بعدها، «بی‌جن» در محاوره به «بیژن» تغییر کرد.

در حال حاضر با همت اداره اوقاف نام صحیح سید محمد مجددا برای ایشان درج شده است .

۵. ایشان دارای کرامت بوده و در شجره‌نامه‌ ضیاءالدین کجوری در سال ۱۳۷۳ هجری قمری، نسب این امامزاده بررسی شده است . مستندات این امامزاده در اداره‌ اوقاف شهرستان نور وجود دارد که طبق مستندات، امامزاده بیژن با ۱۴ واسطه به امام سجاد (ع) منتسب است.
 

۶. با کمی تفکر و تحقیق و عدم ارسال هر مطلبی برای سایرین ، می توان از انتشار مطالب دروغ که بعضا تاثیرات مخربی هم بر مخاطبان دارند ، جلوگیری نمود .

گفتنی است شبکه های وهابی از جمله شبکه افراطی کلمه بارها با نشان دادن تصویر این امامزاده سعی کردند تا وجود تمامی امامزاده ها را انکار کرده و بهانه ای برای تخریب عقاید تشیع پیدا کنند که برای جلوگیری از پخش این شایعات دقت و توجه بیشتر مخاطبان و نیز روشنگری آنها را نیاز دارد.
منبع : جام نیوز

به خواندن ادامه دهید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.