تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

در غربال آخرالزمان چه کسانی ریزش می‌کنند؟

به گزارش ادیان نیوز،‌ حجت الاسلام والمسلمین پناهیان در سخنرانی خود اظهار داشت: همه می‌دانند که قبل از ظهور حضرت، غربال انجام خواهد شد، و این غربال بسیار سخت خواهد بود. جابر جُعفی می‌گوید به امام باقر(ع) عرضه داشتم «مَتَى یَکُونُ فَرَجُکُمْ؟»(الغیبه للطوسی/۳۳۹)  فرج شما کِی خواهد بود؟ سؤالی که همۀ ما داریم. «فَقَالَ هَیْهَاتَ هَیْهَاتَ لَا یَکُونُ فَرَجُنَا حَتَّى تُغَرْبَلُوا ثُمَّ تُغَرْبَلُوا ثُمَّ تُغَرْبَلُوا»(همان) حضرت فرمود: هیهات هیهات، هرگز این فرج رخ نخواهد داد؛ مگر اینکه غربال بشوید، سپس غربال بشوید، سپس غربال بشوید. سه‌بار تأکید کردند.
 در روایات دیگر نیز صریحاً بیان شده که منافقین بین مؤمنان باید پاکسازی شوند و بیرون بروند.(امام صادق ع: …فَإِنَّهُ تَمْتَدُّ أَیَّامُ غَیْبَتِهِ لِیُصَرِّحَ الْحَقُّ عَنْ مَحْضِهِ وَ یَصْفُوَ الْإِیمَانُ مِنَ الْکَدَرِ بِارْتِدَادِ کُلِّ مَنْ کَانَتْ طِینَتُهُ خَبِیثَهً مِنَ الشِّیعَهِ الَّذِینَ یُخْشَى عَلَیْهِمُ النِّفَاقُ إِذَا أَحَسُّوا بِالاسْتِخْلَافِ وَ التَّمْکِینِ؛ کمال‌الدین/۲/۳۵۶)
 ما در معرض غربال‌های مختلف هستیم، این غربال‌ها رویش‌هایی هم دارند، ریزش‌هایی هم دارند. در این غربال‌ها، سقوط کردن اتفاق می‌افتد؛ برای آدم‌هایی که خیلی ظاهرالصلاح هستند. و غربال در آخرالزمان موضوع جدی‌ای است. در برخی از روایات دربارۀ غربال کلمۀ «وَالله» به کار برده شده که یعنی «قطعاً این غربال انجام خواهد شد»(أَمَا وَ اللَّهِ لَا یَکُونُ الَّذِی تَمُدُّونَ إِلَیْهِ أَعْیُنَکُمْ حَتَّى تُمَیَّزُوا وَ تُمَحَّصُوا وَ حَتَّى لَا یَبْقَى مِنْکُمْ إِلَّا الْأَنْدَرُ؛ غیبت نعمانی/۲۰۸؛ ارشاد مفید/۲/۳۷۵)
 حالا چه کسانی در این غربال می‌ریزند؟ شخصی می‌گوید: من خدمت امام صادق(ع) بودم و هنگام شام، مهمان حضرت بودم. حضرت این آیه را قرائت فرمود: «بَلِ الْانسَانُ عَلىَ‏ نَفْسِهِ بَصِیرَه* وَ لَوْ أَلْقَى‏ مَعَاذِیرَه»(قیامت/۱۴و۱۵) بعد فرمودند: یا اباحَفص! انسان چه‌کار می‌کند؟! آنجاهایی که ظاهرسازی می‌کند، اگر دقت کند خودش خودش را می‌شناسد. و بعد این را می‌فرماید که «رَسُولَ اللَّهِ ص کَانَ یَقُولُ» همیشه این را می‌فرمود، معمولاً این را می‌فرمود-می‌خواهم بگویم در غربال آخرالزمان چه کسانی ریزش می‌کنند؟- «مَنْ أَسَرَّ سَرِیرَهً رَدَّاهُ اللَّهُ رِدَاءَهَا إِنْ خَیْراً فَخَیْرٌ وَ إِنْ شَرّاً فَشَرٌّ»(کافی/۲/۲۹۴) کسی در سِرّ خودش، چیزی را پنهان بکند، خدا آن سِرّ را از قلب او بیرون می‌کِشد و ردا می‌کند بر تنش می‌کند، اگر بد باشد بد خواهد شد! اگر خوب باشد خوب خواهد شد!
 جوان‌ها! خیلی‌ها بودند-یا بعضی‌ها بودند- که مثل من و شما خیلی ادعاها داشتند، ولی الآن امید اول صهیونیست‌ها هستند! اینها در دل خودشان چه چیزی پنهان کرده بودند که خدا بیرون کشید و بر تنشان کرد؟! در سِرّ خودتان هیچ چیزی از بدی پنهان نکنید. فلسفۀ مناجات‌ها و ضجه‌های نیمه‌شب-که مکمّل این شعارهای روز است- همین است که آدم از سِرّ خودش خبر ندارد، ندارد! «یَوْمَ تُبْلَى السَّرائِرُ»(طارق/۹) قیامت است و «یَوْمَ تُبْلَى السَّرَائِر» دیگر در آستانۀ ظهور است.
 چه کسانی سقوط می‌کنند؟ یک بیماری‌ای در دلش داشته، ولی آن‌را نگه‌ داشته و رهایش نکرده است. تا وقتی که جَوّ را می‌پسندیده، تا وقتی که می‌‌توانسته همراه جَوّ باشد، آمده، ولی از یک جای به بعد کم‌کم خودش را کنار می‌کشد.
 البته بعضی‌ها خیلی نگاه عمیقی دارند و می‌بینند که او در این راه نمی‌ماند و بعدش هم می‌رود و نمی‌ماند. آنهایی هم که نگاه نافذی دارند به روی کسی نمی‌آورند، ممکن است یک نصیحتی به او بکنند، ولی معمولاً آن نصیحت هم فایده ندارد. مگر امیرالمؤمنین علی(ع) ابن ملجم را نصیحت نکرد؟ حتی به او فرمود! او گفت: اگر من می‌خواهم در آینده-قاتل شما باشم- من را بکش! آقا فرمود: حالا نمی‌خواهد من تو را بکشم، خودت را جمع کن، من هم بیشتر به تو محبت می‌کنم. او در سِرّ خودش چه چیزی پنهان کرده بود؟!
 بعد امام صادق(ع) راز این کلام رسول خدا(ص) را توضیح می‌دهد و می‌فرماید: درست است که در سِرّ انسان پنهان شده ولی «الْإِنْسَانُ عَلَی نَفْسِهِ بَصِیرَهٌ وَلَوْ أَلْقَى مَعَاذِیرَهُ» آدم یک کمی دقت کند، خودش را می‌بیند، خودش را می‌بیند؛ ببین!
 این سرائر و این سِرّ آدم‌ها چیست؟ خدا شاهد است؛ نه به نماز است، نه به تظاهر به علم و فهم است، حتی نه به تظاهر به انقلابی‌گری است، به هیچ چیزی نیست! من نمی‌دانم آن سِرّ چه خبر است!
 هیچ‌‌کجا مثل‌ امر ولایت سِرّ آدم‌ها رو نمی‌شود!
منبع: شبستان
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.