به گزارش ادیان‌نیوز به نقل از پايگاه خبري ميدل ايست آنلاين، يك مدرسه كاتوليكي در برلين دانش آموزاني از اديان مسيحي، اسلام و يهودي را گرد هم آورده و مي‌كوشد احترام به پيروان اديان مختلف را به دانش آموزان اين مدرسه آموزش دهد. پايگاه خبري ميدل ايست آنلاين نوشت: اين مدرسه آلماني در آموزش‌هاي خود […]

به گزارش ادیان‌نیوز به نقل از پايگاه خبري ميدل ايست آنلاين، يك مدرسه كاتوليكي در برلين دانش آموزاني از اديان مسيحي، اسلام و يهودي را گرد هم آورده و مي‌كوشد احترام به پيروان اديان مختلف را به دانش آموزان اين مدرسه آموزش دهد.
پايگاه خبري ميدل ايست آنلاين نوشت: اين مدرسه آلماني در آموزش‌هاي خود مي‌كوشد با اشاره به اختلافات موجود بين مذاهب به دانش‌آموزان ياد بدهد كه بايد به دوستان خود با هر مذهبي كه باشند، احترام بگذارند.
در اين مدرسه دانش‌آموزان علاوه بر خواندن و نوشتن، موسيقي را نيز آموزش مي‌بينند. تنها كلاسي كه در آن دانش آموزان از يكديگر جدا مي‌شوند آموزش اصول دين است به اين ترتيب كه دانش‌آموزان مسلمان درسي به نام دين اسلام و دانش‌آموزان يهودي درسي به نام دين يهود دارند و ساير دانش‌آموزان نيز از آموزش دين مسيح استفاده مي‌كنند.
به نوشته ميدل‌ايست، آموزش مذهبي در مدارس آلمان الزامي است و هر دانش‌آموزي بايد در آن مشاركت داشته باشد اما در صورت درخواست خانواده‌ها، كودكان مي‌توانند در اين كلاس‌ها شركت نداشته باشند.
سپاستين هوبراك معلم درس دين يهود اين مدرسه را تجربه‌اي انقلابي و برنامه‌اي منحصر به فرد توصيف كرد.
به گفته وي اين تجربه موجب تقويت هويت مذهبي هر يك از دانش‌آموزان و نيز آشنايي آنان با آئين و اصول مذهبي ساير اديان مي‌شود.
ونفرد ويربورگ مسئول آموزش مذهبي در اين مدرسه كاتوليكي گفت كه هدف از چنين تجربه‌اي ايجاد اختلافات مذهبي نيست بلكه تلاش مي‌شود به كودكان ياد داده شود كه چگونه با وجود اختلافات مذهبي كنار يكديگر بوده و آموزش ببينند و براي هم كلاسي هاي خود احترام قائل باشند.
آنيت عبد الرحمن، مسوول آموزش دين اسلام نيز ابراز اميدواري كرد كه اين برنامه آموزشي بتواند حس احترام كودكان به ساير اديان و پيروان آن را تقويت كند.
در اين ميان برخي از محافل آلمان با اعتراض به اين برنامه آموزشي اعلام كردند كه هم زيستي مذهبي اكنون در محل سكونت مهاجران در آلمان در جريان است و كاري كه اكنون در اين مدرسه كاتوليك صورت مي گيرد موجب تقويت تفرقه مي شود تا همبستگی.
اما يكي از مسوولان اين مدرسه كاتوليكي در پاسخ به اين انتقادها گفت كه برنامه اي كه اين مدرسه براي ثبت نام و گرد هم آوردن دانش آموزان با اديان مختلف در پيش گرفته است اين است كه به آنان ياد بدهد كه هر يك ازما حق داريم كه به شكلي كه مي خواهيم فكر كرده و رفتار کنيم و براي پيروان اديان ديگر نيز اين حق را قائل شويم.
در اين مدرسه هر يك از پيروان اديان مختلف در آيين ها و اعياد رسمي خود مي توانند در مدرسه حاضر نشده و غيبت كنند و اين فرصت مغتنمي است كه دليل غيبت برخي از دانش آموزان به ساير هم كلاسي هاي آنان توضيح داده شود.