آلمان شرقی لامذهب‌ترین نقطه جهان

به گزارش ادیان‌نیوز به نقل از دویچه‌وله فارسی، بر پایه آخرین آمار موسسه نظرسنجی رمید (REMID)، آلمان هنوز در زمره کشورهای مسیحی  قرار دارد. با این حال، افزایش چشمگیر بی‌دینان یا کسانی که به باورهای مذهبی اعتقادی ندارند، دگرگونی‌های محسوسی را در این زمینه نشان می‌دهد. بر اساس نتایج آخرین پژوهش‌ها، «لامذهب‌ترین نقطه جهان» امروز، آلمان شرقی است.
افزایش شمار بی‌دینانی که معتقدند نیرویی برتر در جهان وجود ندارد و کسانی که وجود خدا را نه نفی و نه تأیید می‌‌کنند، نمایانگر تغییری بارز در روند اعتقادی مردم آلمان است. هرچند نتایج نظرسنجی‌ای که چند روز پیش از سالروز تولد مسیح در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت، نشان می‌دهد که ۶۳ درصد پرسش‌شوندگان به این سؤال که «آیا خدایی وجود دارد؟» پاسخ مثبت دادند، و حتی ۵۹ درصد بر این باورند که مسیح پسر خدا است، ولی همین مسیحیان معتقد، شناسه‌های دیگر این دین را باور ندارند. تنها ۴۸ درصد به زندگی پس از مرگ معتقد هستند و فقط ۲۹ درصد بر این باورند که سرانجام روز رستاخیز فراخواهد رسید و بهشت و جهنمی وجود دارد.
بر اساس نتایج این نظرسنجی، اجرای آیین‌های مسیحی نیز به طور کامل انجام نمی‌گیرد. تنها ۶/۳ درصد، یعنی ۸۶۰ هزار مسیحی پروتستان روزهای یک‌شنبه در مراسم عبادی کلیسای محل شرکت می‌کنند. شمار کاتولیک‌ها بیشتر است. ۱۳ درصد، یعنی حدود سه میلیون نفر. در سال ۱۹۵۰، بیش از نیمی از کاتولیک‌ها هر روز یک‌شنبه به کلیسا می‌رفتند. شمار کسانی که در طول هفته به کلیسا می‌روند نیز کاهش یافته است.
بر اساس نظرسنجی‌ای که در ماه دسامبر سال پیش صورت گرفته، تعداد کسانی که در خانه پیش از صرف غذا، پروردگار را برای اهدای جیره روزانه به آنان شکر می‌کنند، به شش درصد رسیده است. در دهه سال‌های ۱۹۶۰ از هر سه خانواده، یکی صرف غذا را با این دعا آغاز می‌کرد.
از آن گذشته، بیش از نیمی از آلمانی‌ها علاقه‌ای به خواندن انجیل،‌ کتاب مقدس مسیحیان ندارند.
یکی از نشانه‌های بارز رویگردانی کاتولیک‌ها از مذهب، پس دادن کارت عضویت کلیسا است. هرساله بیش از ۳۰۰ هزار مسیحی در آلمان، رابطه نهادی خود را با خدا قطع می‌کنند.
نتایج نظرسنجی‌ای که «مؤسسه پژوهشی برتلزمن» در سال ۲۰۰۸ در ۲۱ کشور جهان انجام داد نیز از تغییر شناسه‌های اعتقادی مردم آلمان، نظر آنان نسبت به نهاد کلیسا و چگونگی اجرای آیین‌های مذهبی در روز خبر می‌دهد.
نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۱۸ درصد جمعیت آلمان، خود را مسیحی متعصب می‌خوانند و ۵۲ درصد به خدا اعتقاد دارد. از هر سه نفر، یکی بدون مذهب است که حدود ۲۸ درصد جمعیت این کشور را شامل می‌شود.
در ارزیابی این نظرسنجی، هم‌چنین به پیدایی مذاهب بدوی در آلمان، اعتقاد به معنویت و عرفان و خدایان گوناگون دیگر که پیش از شکل‌گیری مذاهب صاحب کتاب وجود داشتند، نیز اشاره شده است. شمار پیروان این آیین‌ها، هر چند در اروپای غربی اندک است، ولی تأثیری که بر جامعه می‌گذارند، نباید نادیده گرفته شود.
یکی از تغییراتی که در رابطه آلمانی‌ها با مذهب به وجود آمده، بازتاب فردیت در دین و تلفیق خواست‌های فرد معتقد با اصول دین است. اعتقاد مذهبی در آلمان، صورت فردی به‌ خود گرفته و متنوع شده است. در این میان خود فرد تصمیم می‌گیرد چه مراسمی را در چارچوب کدام آیین به جا آورد.
معتقدان به راه مسیح، از مراسم عبادی دین‌های دیگر هم وام می‌گیرند، عرفان و معنویت را در آداب روزمره آن وارد می‌کنند و به آیین‌هایی مثل مدیتیشن رو می‌آورند.

شاید دوست داشته باشید