تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

آزمون دیپلم آموزش اسلامی برای نخستین‌ بار در آلمان

به گزارش ادیان نیوز؛ دانشجویان آلمانی برای نخستین‌بار توانستند، آزمون فاخ آبیتور (گواهینامه پایان دوره متوسطه) را در رشته آموزش اسلامی سپری کنند. در روزهای گذشته، در مجموع پنج دانش‌آموز در دبیرستان گلادبکر هایزنبرگ در ایالت نوردراین-وستفالن امتحان شفاهی دیپلم خود را در رشته آموزش اسلامی گذرانده‌اند. بدین‌ترتیب، ایالت نوردراین- وستفالن، نخستین ایالت آلمان است که در آن، درس آموزش اسلامی برای گواهینامه پایان دوره متوسطه به دانش‌آموزان ارائه شده است.

پیتر هوگ‌ربه، مدیر دبیرستان گلادبکر هایزنبرگ در این باره گفت: «آموزش اسلامی برای مدارس و ادغام جامعه اهمیت زیادی دارد. افزایش آگاهی و درک میان پیروان ادیان مختلف از دغدغه‌های اصلی ما است.» به گفته هوگ‌ربه در دبیرستان گلادبکر هایزنبرگ، ارسلان یالچین و هولیا توکلو درس اسلام را از کلاس پنجم به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند.

از سوی دیگر، ارزیابی‌های علمی پروفسور هاچی هالیل اوسلوکان، مدیر مرکز مطالعات ترکیه و تحقیقات در حوزه ادغام  در دانشگاه دویسبورگ-اسن نشان می‌دهد که آموزش اسلامی در ایالت نوردراین-وستفالن باید گسترش یابد. او در این باره گفت:«ارزیابی‌ها به وضوح نشان می‌دهد که آموزش اسلامی در ایالت نوردراین-وستفالن براساس خواسته‌های مسئولان دولت ایالتی به خوبی پیش رفته است. عموم مردم، دانش‌آموزان مسلمانان و خانواده‌های آنها از وضعیت آموزش اسلامی در این ایالت راضی هستند.»

بنا به اعلام رایزنی فرهنگی ایران در آلمان؛ آموزش اسلامی از سال ۲۰۱۲ به صورت پروژه‌ای آزمایشی در مدارس ابتدایی و متوسطه ایالت نوردراین-وستفالن آغاز شد. در حال حاضر، این مدل آموزشی برای ۱۹ هزار و ۴۰۰ دانش‌‌آموز در ۲۳۴ مدرسه ابتدایی و متوسطه در ایالت نوردراین-وستفالن اجرا می‌شود. همچنین ۲۱۵ معلم اجازه دارند که در مدارس این ایالت به آموزش اسلامی بپردازند. از سال ۲۰۱۲، شورای مشورتی، محتوای این دوره آموزشی را تعیین و پرسنل آموزشی را انتخاب می‌کند. نیمی از نمایندگان این شورا توسط وزارت آموزش انتخاب می‌شوند و نیمی دیگر نمایندگان انجمن‌های مسلمان هستند.

این در حالی است که بر اساس تصمیم فراکسیون‌های اتحادیه دمکرات مسیحی و حزب دمکرات آزاد آلمان در مجلس ایالتی، هیئت مشورتی باید به زودی جای خود را به کمیسیون آموزشی دهد. دولت ائتلافی در نوردراین وستفالن تصمیم گرفته‌ است که مدل آزمایشی را با نظارت کمیسیون آموزشی تا سال ۲۰۲۵ ادامه دهد.

در عین حال، سازمان‌های اسلامی که زیر نظر شورای هماهنگی مسلمانان سازمان یافته‌اند، در بیانیه‌ای به ایجاد کمیسیون آموزشی انتقاد کرده‌اند. آنها از مسئولان آموزشی ایالت نوردراین-وستفالن خواسته‌اند که یک سال دیگر نیز مدل فعلی را تمدید کنند تا بتوانند در این مدت روش بهتری برای آموزش اسلامی پیدا کنند.

انتهای پیام/م

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.