تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

ترسیم صحیح قیام عاشورا شیفتگان مکتب اسلام را مضاعف می‌کند

ارومیه- ایرنا- نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: ترسیم صحیح نهضت کربلا و قیام امام حسین (ع)، شیفتگان مکتب اسلام را مضاعف می‌کند.

آیت‌الله شیخ جواد مجتهد شبستری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در عزاداری‌های حسینی طوری باید عمل کنیم تا شخصیت معنوی سیدالشهدا(ع) به تصویر کشیده شود و جوانان و پیروان سایر ادیان و مذاهب با مکتب عاشورا بیش از پیش آشنا شوند.

وی ادامه داد: اگر در عزاداری‌ها غیر از این رفتار شود و واقعیت قیام کربلا و سرور آزادگان جهان نشان داده نشود، این اقدام ظلم به امام حسین (ع) و قیام کربلاست.

آیت‌الله شبستری ادامه داد: ماهیت و شاکله اصلی قیام امام حسین (ع) امر به معروف و نهی از منکر بود و بنابراین اگر اشعار مداحان برخلاف حقیقت قیام کربلا باشد، این نوع عزاداری و مداحی به منکر تبدیل می‌شود.

وی افزود: نباید موسیقی‌ها و نغمه‌های حرامی که در شان امام حسین (ع) نیست و مناسب مجالس لهو ولعب است، موضوع مرثیه‌ها و عزاداری‌های حسینی قرار گیرد.

نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: با تبیین صحیح فلسفه قیام کربلا اجازه ندهیم تا امام حسین (ع) و قیام او به انحراف کشیده شود.

وی ادامه داد: قیام امام حسین (ع) دارای ابعاد محتلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است و هر کدام می‌تواند الگویی برای امت اسلام باشد بنابراین سخنرانان در سخنرانی‌های خود به بیان ابعاد والای نهضت کربلا بپردازند و مردم را با حقیقت این قیام آشنا کنند.

وی ادامه داد: زیر بار ظلم نرفتن، شجاعت، ایثار و ایستادگی در برابر ظلم تنها بخشی از درس‌های بزرگ قیام امام حسین (ع) است که در عزاداری‌های حسینی توسط مداحان و سخنرانان باید مطرح شود.

محرم یا محرم‌الحرام نخستین ماه از ماه‌های دوازده‌گانه قمری و از ماه‌های حرام است؛ این ماه پس از اسلام به دلیل نخستین ماه حرام، محرم نامگذاری شد؛ از مهم‌ترین حوادث و رویدادهای این ماه، شهادت امام حسین (ع) در واقعه خونین و بزرگ قیام تاسوعا و عاشورا و اسارت خاندان امام حسین (ع) در کوفه و شام است.

هر ساله ملت‌های مسلمان در قالب دسته‌های عزاداری، سینه‌زنی، شبیه‌خوانی و مرثیه‌سرایی در این ایام به سوگ سرور آزادگان جهان می‌نشینند.
۸۱۳۵/۳۰۷۲

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.