تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

دستور العملهای عزاداری ایام محرم الحرام در کربلای معلی

بخش شعائر و موکب های حسینی در عراق و جهان اسلام وابسته به دو آستان مطهر حسینی و عباسی توصیه ها و دستورالعملهای ویژه برگزاری عزاداری در ایام محرم را اعلام کرد .

به گزارش ادیان نیوز (ردنا) از خبرگزاری شبستان به نقل از الکفیل،  بخش شعائر و موکب های حسینی در عراق و جهان اسلام وابسته به دو آستان مطهر حسینی و عباسی توصیه ها و دستورالعملهای ویژه برگزاری عزاداری در ایام محرم را اعلام کرد که رعایت آنها از هیأتهای مذهبی انتظار می رود:

 

۱٫ تمامی اعضاء و شرکت کنندگان دسته های عزاداری با شنیدن اذان موظف به برپایی نماز جماعت هستند.

 

۲٫ هیأت امنای دسته های عزاداری مخصوصا هیأت عزاداری زنجیرزنان موظف هستند به زمانبندی و دستورالعملهای اعلام شده از این بخش عمل نموده تا از ایجاد ازدحام و بسته شدن مسیر ممانعت شود.

 

۳٫ رعایت و اجرای تمام دستورالعملهای صادره از سوی نیروهای امنیتی از دیگر نکات مد نظر است تا از هرگونه فرصت طلبی و سوء استفاده دشمنان اسلام و اهل بیت (علیهم السّلام) جلوگیری به عمل آید.

 

۴٫ ممانعت از ورود افراد ناشناس به دسته های عزا و هیئتهای عزاداری، و عدم حمل سلاحهای گرم و سرد توسط اعضای هیأت.

 

۵٫ بخش اداری دو آستان قدس حسینی و عباسی ملزم به اجرای زمانبندی و دستورالعملهای صادره از سوی بخش شعائر می باشند و رئیس هیأت امنای دسته های عزاداری برای عبور از ایست بازرسیها و ورود به منطقه بین الحرمین موظف به نشان دادن کارت شناسایی هیأت هستند.

 

۶٫ مسؤولین هیأتها موظف به برقراری امنیت دسته عزاداری خود و چک کردن وسایل صوتی می باشند.

 

۷٫ ورود یک دوربین فیلم برداری با هر دسته عزاداری به صحن شریف مجاز است و عکاس هیأت تنها پس از گرفتن کارت شناسایی مخصوص عکاسان اجازه ورود خواهد یافت.

 

۸٫ در این اطلاعیه از مداحان خواسته می شود به مدت زمان مشخص شده اکتفا کنند و فقط به مدت ده دقیقه در صحن شریف عزاداری و مرثیه خوانی کنند تا از ایجاد ازدحام هیأتها و دسته های عزاداری جلوگیری شود.

 

۹٫ از تمام دسته های زنجیر زنی و طبل زنی خواسته شده است طبق زمان معین از ساعت ۹ صبح الی ۳ بعد از ظهر در حرم مطهر حضور یابند زیرا هیاتهای سینه زنی از ساعت ۳ بعد از ظهر الی نیمه شب حضور دارند.

 

۱۰٫ ورود اسب به دو آستان قدس برای برپایی مراسم تعزیه به منظور حفظ طهارت و قداست ممنوع است.

 

۱۱٫بعد از اذان ظهر روز عاشورا حرکت دسته «طویریج» آغاز خواهد شد.

 

۱۲٫ تکیه ها و هیأتها پس از روز ۱۳ محرم الحرام باید جمع آوری شوند.

 

۱۳٫ در صورت بروز هر پیشامد ناخواسته ای، همه افراد و اعضای هیأتها و دسته های عزاداری مسیر اصلی را خالی نمایند و به نیروهای امنیتی اجازه عبور دهند تا تدابیر لازم صورت گیرد.

پایان پیام/۴۲

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.