دستور العملهای عزاداری ایام محرم الحرام در کربلای معلی

0

بخش شعائر و موکب های حسینی در عراق و جهان اسلام وابسته به دو آستان مطهر حسینی و عباسی توصیه ها و دستورالعملهای ویژه برگزاری عزاداری در ایام محرم را اعلام کرد .

به گزارش ادیان نیوز (ردنا) از خبرگزاری شبستان به نقل از الکفیل،  بخش شعائر و موکب های حسینی در عراق و جهان اسلام وابسته به دو آستان مطهر حسینی و عباسی توصیه ها و دستورالعملهای ویژه برگزاری عزاداری در ایام محرم را اعلام کرد که رعایت آنها از هیأتهای مذهبی انتظار می رود:

 

۱٫ تمامی اعضاء و شرکت کنندگان دسته های عزاداری با شنیدن اذان موظف به برپایی نماز جماعت هستند.

 

۲٫ هیأت امنای دسته های عزاداری مخصوصا هیأت عزاداری زنجیرزنان موظف هستند به زمانبندی و دستورالعملهای اعلام شده از این بخش عمل نموده تا از ایجاد ازدحام و بسته شدن مسیر ممانعت شود.

 

۳٫ رعایت و اجرای تمام دستورالعملهای صادره از سوی نیروهای امنیتی از دیگر نکات مد نظر است تا از هرگونه فرصت طلبی و سوء استفاده دشمنان اسلام و اهل بیت (علیهم السّلام) جلوگیری به عمل آید.

 

۴٫ ممانعت از ورود افراد ناشناس به دسته های عزا و هیئتهای عزاداری، و عدم حمل سلاحهای گرم و سرد توسط اعضای هیأت.

 

۵٫ بخش اداری دو آستان قدس حسینی و عباسی ملزم به اجرای زمانبندی و دستورالعملهای صادره از سوی بخش شعائر می باشند و رئیس هیأت امنای دسته های عزاداری برای عبور از ایست بازرسیها و ورود به منطقه بین الحرمین موظف به نشان دادن کارت شناسایی هیأت هستند.

 

۶٫ مسؤولین هیأتها موظف به برقراری امنیت دسته عزاداری خود و چک کردن وسایل صوتی می باشند.

 

۷٫ ورود یک دوربین فیلم برداری با هر دسته عزاداری به صحن شریف مجاز است و عکاس هیأت تنها پس از گرفتن کارت شناسایی مخصوص عکاسان اجازه ورود خواهد یافت.

 

۸٫ در این اطلاعیه از مداحان خواسته می شود به مدت زمان مشخص شده اکتفا کنند و فقط به مدت ده دقیقه در صحن شریف عزاداری و مرثیه خوانی کنند تا از ایجاد ازدحام هیأتها و دسته های عزاداری جلوگیری شود.

 

۹٫ از تمام دسته های زنجیر زنی و طبل زنی خواسته شده است طبق زمان معین از ساعت ۹ صبح الی ۳ بعد از ظهر در حرم مطهر حضور یابند زیرا هیاتهای سینه زنی از ساعت ۳ بعد از ظهر الی نیمه شب حضور دارند.

 

۱۰٫ ورود اسب به دو آستان قدس برای برپایی مراسم تعزیه به منظور حفظ طهارت و قداست ممنوع است.

 

۱۱٫بعد از اذان ظهر روز عاشورا حرکت دسته «طویریج» آغاز خواهد شد.

 

۱۲٫ تکیه ها و هیأتها پس از روز ۱۳ محرم الحرام باید جمع آوری شوند.

 

۱۳٫ در صورت بروز هر پیشامد ناخواسته ای، همه افراد و اعضای هیأتها و دسته های عزاداری مسیر اصلی را خالی نمایند و به نیروهای امنیتی اجازه عبور دهند تا تدابیر لازم صورت گیرد.

پایان پیام/۴۲

اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.