تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

آشنایی با مسجد گنبد طلایی اندونزی

مسجد گنبد طلایی در اندونزی علاوه بر اینکه محلی برای عبادت و نماز روزمره برای مسلمانان است، یک منطقه گردشگری خانوادگی هم به شمار می آید که توجه بسیاری از مردم را به خود جذب کرده است.

به گزارش خبرنگارمهر، مسجد دِیان المهری معروف به مسجد گنبد طلایی (Masjid Kubah Emas) مسجدی است که در شهر دِپوک (واقع در جنوب جاکارتا) واقع شده است. این مسجد علاوه بر محلی برای عبادت و نماز روزمره برای مسلمانان، یک منطقه گردشگری خانوادگی و جالبی است که توجه بسیاری از مردم را به خود جذب کرده است؛ چرا که گنبدهای آن از طلا ساخته شده است؛ و به علت وسعت فضا و آسانی دسترسی برای عموم، این مکان اغلب به عنوان یک مقصد گردشگری یا یک مکان برای استراحت در نظر گرفته شده است.
مسجد گنبد طلایی توسط حاجیه دِیان ذریه میمون الرشید (یک تاجر از شهر بانتن که در ۲۹ مارس ۲۰۱۹ در گذشت) که از سال ۱۹۹۶ زمین آن را خریداری کرده بود، ساخته شده است. شروع ساخت آن از سال ۲۰۰۱ آغاز و در سال ۲۰۰۶ به اتمام رسید.
این مسجد در ۳۱ دسامبر ۲۰۰۶ برابر با عید سعید قربان برای عموم افتتاح شد. این مسجد در فضای بالغ بر ۵۰ هکتار قرار دارد و حدود ۶۰ در ۱۲۰ متر و یا حدود ۸۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. این مسجد می تواند حدود ۲۰.۰۰۰ (بیست هزار) نفر را جای دهد. فضای این مسجد اغلب به عنوان باشکوه ترین مسجد منطقه آسیای جنوب شرقی یاد شده است.
مسجد گنبد طلایی دارای ۵ گنبد است؛ یک گنبد اصلی و ۴ گنبد کوچک. جالب اینجاست که تمام گنبد ها با طلای ۲ تا ۳ میلی متر و موزاییک های کریستال پوشیده شده است. شکل گنبد اصلی شباهت به گنبد تاج محل دارد. قطر پایین آن گنبد ۱۶ متر و قطر وسط آن ​​۲۰ متر است و ارتفاع آن به ۲۵ متر رسیده است. در حالی که ۴ گنبد کوچک دارای ۶ متر قطر پایین و ۷ متر قطر وسط است و ارتفاع آن به ۸ متر رسیده است. علاوه بر این، در این مسجد لامپ آویز وجود دارد که به طور مستقیم از ایتالیا به وزن ۸ تن آورده شده است.
علاوه بر این، تزئین حجاری برجسته در بالای محل امام مسجد از طلای ۱۸ عیار ساخته شده است. حصار در طبقه دوم و دکوراسیون خوشنویسی در سقف مسجد به همین ترتیب است. در حالی که تاج ستون های مسجد که مجموعاً ۱۶۸ قطعه است، با مواد باقی مانده طلا ساخته شده است.
به طور کلی، معماری مسجد از نوع معماری مساجد در خاورمیانه با ویژگی های گنبد ها، مناره ها، حیاط الهام گرفته شده است و از جزئیات تزئینی با عناصر هندسی و اوبِلیسک برای تقویت رنگ های اسلامی معماری آن استفاده شده است. یکی دیگر از ویژگی های آن، وجود دروازه ورود به شکل یک پورتال و دکوراسیون هندسی و اوبِلیسک به عنوان زیور آلات می باشد.
حیاط داخلی ۴۵ در ۵۷ متر مساحت دارد که می تواند ۸.۰۰۰ نفر را جای دهد. شش مناره شش ضلعی با ارتفاع ۴۰ متر وجود دارد که نماد ارکان ایمان است. شش گانه مناره با گرانیت خاکستری ایتالیایی با زیور آلات دایره ای پوشیده شده است. در بالای آن، یک گنبد موزاییکی ۲۴ عیار مشاهده می شود.
اما گنبدها به شکل گنبدهایی است که مساجد در ایران و هند از آن استفاده کرده اند. پنج گنبد نماد ارکان اسلام است که همه آن‌ها در یک موزاییک ایتالیایی ۲۴ عیار پوشیده شده است.
این مسجد در قسمت داخل آن، ستون های محکم و مرتفعی را به منظور ایجاد یک فضای بزرگ تنظیم کرده است. سالن مسجد تک رنگ، به رنگ کرم است که فضای آرام و گرم را ایجاد می کند. مواد آن از سنگ مرمر از ترکیه و ایتالیا ساخته شده است. در وسط سالن، چراغ های آویزان شده از برنج با پوشش طلا با وزن ۲.۷ تن وجود دارد که توسط عاملان ایتالیایی کار شده است.

شاید دوست داشته باشید