تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

نشست مشترک «صلح» در فیلیپین برگزار شد

به گزارش ادیان نیوز( ردنا)، به مناسبت روز جهانی صلح (سازمان ملل متحد) و به همت دانشگاه مسیحی دلاسال، نشست مشترک «صلح» با حضور شخصیت‌های مذهبی و علمی در شهر داس ماریناس فیلیپین برگزار شد.

خانم ماریا سیسیلیا، معاون رییس دانشگاه لاسال در سخنانی، ابراز امیدواری کرد تا صلح در جهان و بخصوص در منطقه جنوب فیلیپین حکم فرما شود.

مایکل بروگتون، معاون امور مذهبی دانشگاه لاسال به عنوان دومین سخنران در این مراسم، با تأکید بر ایجاد صلح و دوستی در بین جوامع اظهار کرد: امروز ما شاهد حضور نماینده جمهوری اسلامی ایران که باعث افتخار ماست.

جعفری‌ملک در سخنرانی خود در این مراسم، به بررسی مسئله صلح از منظر اسلام پرداخت و گفت: صلح به عنوان یکی از بنیادی‌ترین نیازهای بشر در طول تاریخ، همواره کانون توجه و معرکه آرای فیلسوفان و متفکران بوده است. بنابراین هریک از فیلسوفان، نظری دراین باب ارائه داده‌اند.

رایزن فرهنگی کشورمان در فیلیپین افزود: صلح واژه‌ای آشنا برای همه تمدن‌ها وادیان بوده و یکی از مطرح‌ترین واژه‌هایی است که در مکاتب مختلف رواج داشته است. در همه ادیان و مکاتب دنیا صلح و دوستی دارای مقبولیت عمومی است، در واقع با وجود همه تضادها و دوری‌های موجود در تاریخ بشری صلح امری است که هیچ اندیشه مخالف ندارد، انسان‌ها همواره در پی برقراری صلح بودند و یکی از اهداف فرستاده شدن پیامبران بعد از توحید همین امر بود و برابری و برادری که شعار همه پیامبران بود صلح نامیده می‌شود.

وی همچنین، در خصوص صلح در اسلام گفت: اسلام پیروان خویش را به رعایت آرامش و سلامت فراخوانده و هر امری که صلح و سلامت جامعه را بر هم زند، پیروی شیطان می‌داند چنانکه قرآن می‌فرماید: ای کسانی که ایمان آورده‌ اید، همگی در صلح و آشتی درآیید و از گام‌های شیطان، پیروی نکنید که او دشمن آشکار شماست. بقره/۲۰۸

جعفری‌ملک ادامه داد: شیعیان معتقدند که حضرت عیسی مسیح(ع) به همراه امام دوازدهم شیعیان حضرت مهدی(عج) برای ایجاد و برپایی صلح و عدالت ظهور خواهند کرد.

خانم سالانگ کاپانگ salang kupang سخنران دیگر این مراسم بود. وی با اشاره به حادثه مراوی و آوارگی کودکان و خانواده‌های مسلمان و غیر مسلمان در استان جنوبی فیلیپین گفت: ما در بخش کوچکی از کشورمان شاهد جنگ و ویرانی بوده‌ایم که حاصل آن آوارگی خانواده‌های زیادی بود. امیدواریم که در سایه گسترش معنویت و عقلانیت، دین صلح در جامعه گسترش یابد.

در ادامه، دانشجویان خارجی و نمایندگان سازمان‌های مختلف مردم نهاد به بیان مطالب خود پیرامون موضوع صلح پرداختند.

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه