رئیس فرهنگستان زبان فارسی گفت: گفت‌وگوی ادیان در جاده ابریشم اقتصاد و تجارت را از اینکه به یک ابزار استعماری تبدل شود حفظ می کند.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش ادیان نیوز(ردنا)، غلامعلی حداد عادل پیش از ظهر شنبه در کنفرانس بین المللی گفت‌وگوی بین ادیان و گفت‌وگوی‌ بین فرهنگی در مسیر جاده ابریشم با تاکید بر تاثیر ادیان بر میراث فرهنگی، بیان کرد: برای ایران جاده ابریشم یک خاطره بود، در سال های اخیر و با شکیل یونسکو و قوت گرفتن چین جاده ابریشم به یک خاطره نو مبدل شد.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: چینی ها مفهموم جاده ابریشم را از نو تجدید کردند و از سال ۲۰۱۸ که رئیس جمهور چین، عنوان این جاده را راهبرد اصلی همکاری بین المللی قرار داد، مفهموم جاده ابریشم زنده شده است.

حداد عادل با اشاره به اینکه در ۴ سال اخیر در همایش های جاده ابریشم شرکت کرده ام، گفت: چین جاده ابریشم را به عنوان نماد حضور خود در روابط بین المللی انتخاب کرده و می خواهد به روایتی آن را تعبیر کند.

رئیس فرهنگستان زبان فارسی با بیان اینکه جاده ابریشم دارای ابعاد گوناگون اقتصادی، جغرافیایی و فرهنگی است، گفت: توجه این همایش از لحاظ فرهنگی است و ایران در گذشته در جاده ابریشم نقش تعیین کننده و نقش واسطه داشته و امیدواریم امروز نیز بتواند نقش خود را در احیا این جاده داشته باشد.

حداد عادل با بیان اینکه تکیه این همایش بر جنبه دینی و معنوی و اخلاقی آن است، گفت: یکی از راه های تحقیق مراجعه به منابع ادبیات کهن فارسی است که در کتاب های قدیمی خودمان مانند مثنوی و معنوی داستان های بسیاری در خصوص تجارت در این مسیر می خوانیم.

وی با بیان اینکه در دو کتاب نمونه های خواندنی و شنیدنی در مورد سفر و منطقه وجود دارد که از آن جمله سفرنامه ناصر خسرو است، گفت: ناصر خسرو شاعر بزرگ ایرانی هزار سال پیش سفر کرده و این کتاب به زبان فارسی یک هزار سال پیش نوشته شده است.

طلاب و روحانیون کفیل ایتام آل محمد هستند

حداد عادل بخش های از کتاب سفرنامه ناصر خسرو را خواند و افزود: منبع دیگر کتاب معروف گلستان سعدی است که شناخته شده ترین اثر ادبیات فارسی است که به زبان فارسی و لاتین ترجمه شده و تاکنون صدها ترجمه به ده ها زبان دارد و در حکایتی دنیای اقتصاد و تجارت و جاده ابریشم را در ۸۰۰ سال پیش ترسیم می کند.

جاده ابریشم مسیر تحرک و پویایی فعالیت بوده است

وی با تاکید بر اینکه جاده ابریشم مسیر تحرک و پویایی فعالیت بوده است، عنوان داشت: این جاده یک جاده همه جانبه است که رکن اصلی آن فرهنگ بوده و مردمی که در این جاده حرکت می کردند در یک سپهر فرهنگی و دارای فرهنگ مختلف بودند.

وی با بیان اینکه این ادیان مختلف یکدیگر را تحمل می کردند و اگر اینگونه نبود نمی توانستند یک راه اقتصادی را برای هزار سال نگاه دارند، گفت: ادیان در اصل اعتقاد به دین هم نظر بودند و در اصل دین هیچ اختلافی نبود و فقط در نوع آن بود و همین وجه اشتراک بنیادی و رعایت اصول اخلاقی بود.

حداد عادل با بیان اینکه نکته دیگر اینکه در جاده ابریشم تجارت چند طرفه بوده است، گفت: دنیای امروز با روح حاکم بر جاده ابریشم تفاوت دارد به نحوی که دنیای غرب سعی دارد کالای خود را به بازرگان قدیم بفروشد و به فکر سود یک طرفه است.

رئیس فرهنگستان زبان فارسی با تاکید بر وجوه مشترک بین ادیان و مذاهب، تصریح کرد: زمانی که پیروان ادیان کنار هم می نشینند اگر توجه خود را به نقاط مشترک جلب کنند بی شک همزیستی بهتری خواهیم داشت کمااینکه بسیاری از این اختلافات ظاهری و سطحی است.

حدادعادل با اشاره به اینکه گفت‌وگوی ادیان در جاده ابریشم می‌تواند اقتصاد و تجارت را از اینکه به یک ابزار استعماری مبدل شود حفظ کند، افزود: کسانی که می‌خواهند جاده ابریشم را احیا کنند باید این جاده را با گفت‌وگوی ادیان تلطیف کرده و آنها را الهی کنند.

  • منبع خبر : مهر