چهارمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس با حضور شخصیت‌های بلند پایه دو کشور ایران و گرجستان در آینده‌ نزدیک برگزار می‌شود.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش ادیان نیوز(ردنا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌علی اکبر اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه در قفقاز به همراه سید‌جواد قوام‌شهیدی، سفیر و حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان با زازا واشاکمادزه، مشاور نخست وزیر و رئیس آژانس دولتی امور دینی دیدار و در زمینه گسترش گفت‌وگوهای دینی بین ایران و گرجستان بحث و تبادل نظر کردند.

زازا واشاکمادزه با ارائه گزارشی از فعالیت‌های آژانس دولتی امور دینی و اداره مسلمان گرجستان در ارتباط با مساجد، مناسبت‌ها و برنامه‌های دینی مسلمانان گرجستان، روابط میان مسلمانان شیعه و سنی در گرجستان را بسیار خوب و مثبت ارزیابی کرد.

مشاور نخست‌وزیر و رئیس آژانس دولتی امور دینی به همزیستی مسالمت‌آمیز مسلمانان با یکدیگر و سایر ادیان اشاره کرد و افزود: دولت گرجستان با اختصاص بودجه سالانه و کمک‌های معنوی همواره حامی و پشتیبان مسلمانان و سایر ادیان است.

وی به تشریح سیاست‌های دولت گرجستان در امور ادیان پرداخت و گفت: دولت توجه خاصی به مسائل ادیان و حقوق بشر دارد و برنامه استفاده حداکثری از ظرفیت قومیت‌ها و مذاهب برای هم‌گرایی و تقویت وحدت ملی و روابط بین ادیانی را در دستور کار خود دارد و با کشورهای مختلف منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران همکاری و تعامل مثبتی را برقرار کرده است.

ضرورت گفت‌وگوی دینی

در ادامه حجت‌الاسلام اجاق‌نژاد با اشاره به نقش محوری و اساسی دین در مناسبات اجتماعی، بر ضرورت گفت‌وگوی بین دینی براساس منطق و عقلانیت به دور از تعصبات فکری و عقیدتی ملت ایران و گرجستان تأکید کرد.

نماینده ولی فقیه در قفقاز با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره حامی گفت‌وگوی ادیان در راستای نزدیک کردن پیروان ادیان الهی و ایجاد صلح و آرامش در جهان است، گفت: گفت‌وگوی ادیان، مذاهب و فرق اسلامی می‌تواند ابزاری در جهت شناخت عمیق و تقویت وجوه مشترک اعتقادی و فکری باشد.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت‌های مراکز دینی و تنوع ادیان دو کشور خواستار برنامه‌ریزی طرف ایرانی و گرجی با حمایت آژانس ادیان برای همکاری‌های مشترک در زمینه برگزاری نشست‌های مستمر گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس، انجام تحقیقات مشترک، برگزاری دوره‌های آموزشی و تبادل هیئت‌های دینی بین ایران و گرجستان شد.

گزارش تصویری/ تشییع نمادین پیکر مطهر امام حسن(ع) در کربلا

نقش علما در ترویج فرهنگ صلح

قوام‌شهیدی هم در سخنانی، با اشاره به تحولاتی که در دهه‌های اخیر در جهان به وقوع پیوسته گفت: دین به عنوان متغیری مهم و اثرگذار وارد عرصه اجتماعی و روابط بین ملت‌هاست.

سفیر کشورمان در گرجستان همچنین بر نقش مراکز دینی و علمای دین و نخبگان جوامع در ترویج فرهنگ صلح و دوستی و تقویت مناسبات دو کشور تأکید کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با استفاده از ظرفیت‌های مراکز و نخبگان دینی دو کشور بتوانیم زمینه‌های تقویت مناسبات دو سویه را فراهم کنیم.

سفیر کشورمان در ادامه، از برگزاری چهارمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس با هدف درک متقابل اسلام و مسیحیت ارتدوکس از یکدیگر و توسعه ارتباط و همکاری میان ادیان با هدف حل مسائل مشترک بشری با حضور شخصیت‌های بلند پایه دو کشور ایران و گرجستان در آینده نزدیک خبر داد.

بنابر اعلام این خبر، در این جلسه رامین ایگیداف، رئیس اداره مسلمانان و شیخ‌الاسلام گرجستان و داود زارع، رئیس نمایندگی المصطفی در تفلیس نیز حضور داشتند.

  • منبع خبر : سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی