دولت چین ادعا می‌کند که اردوگاه‌هایی که در سه سال گذشته در منطقه شین جیانگ احداث شده، برای آگاه‌سازی دواطلبانه مسلمانان در برابر افراط‌گرایی است. اما اسناد جدید، این ادعای چین را رد می‌کند. گفته می‌شود که تقریبا یک میلیون فرد که اغلب از اقلیت مسلمان اویغور هستند، بدون هیچگونه محاکمه در این اردوگاه‌ها در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش ادیان نیوز(ردنا)؛ دولت چین همواره ادعا می‌کند اردوگاه‌های منطقه شین جیانگ، واقع در شمال غرب چین، خدمات آموزش دواطلبانه ارائه می‌دهد. اما اسنادی که به تازگی افشا شده به طور مفصل شستشوی مغزی روشمند هزاران مسلمان اویغور توسط دولت این کشور را نشان می‌دهد.

طبق این گزارش ،اسناد رسمی برای اولین بار به طور مفصل نحوه زندانی شدن مسلمانان چین و تلقین و مجازات آن‌ها را نشان داد. این اسناد که توسط انجمن بین المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی افشا شده، به رویت رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی و گاردین رسیده است. سفیر چین در بریتانیا، صحت این اسناد را زیر سوال برده و آن‌ها را اخبار جعلی دانسته است.

دولت چین ادعا می‌کند که اردوگاه‌هایی که در سه سال گذشته در منطقه شین جیانگ احداث شده، برای آگاه‌سازی دواطلبانه مسلمانان در برابر افراط‌گرایی است. اما اسناد جدید، این ادعای چین را رد می‌کند. گفته می‌شود که تقریبا یک میلیون فرد که اغلب از اقلیت مسلمان اویغور هستند، بدون هیچگونه محاکمه در این اردوگاه‌ها در بازداشت به سر می‌برند.

در میان اسناد افشا شده، یادداشتی وجود دارد که در سال ۲۰۱۷، از سوی چو هایلون، معاون وقت دبیر حزب کمونیست در شین جیانگ، به مدیران اردوگاه ارسال شده است. هایلون، در آن زمان بالاترین مقام امنیتی منطقه بود. در این یادداشت به وضوح آمده است که اردوگاه‌ها باید مانند زندان‌ها شدیدا تحت حراست باشند و نظم سفت و سختی در آن‌ها برقرار شود. علاوه بر این، باید ضمن جلوگیری از فرار بازداشتی‌ها، کسانی که از دستورات سرپیچی کنند، مجازات شوند.

دستورات زیر در یادداشت هایلون آمده است:

– به هیچ وجه نگذارید کسی فرار کند.

– افزایش نظم و انضباط و مجازات کسانی که قواعد رفتاری را زیر پا می‌گذارند.

– تقویت توبه و اعتراف

– آموزش زبان ماندارین (زبان چین) اولویت اول باشد.

– افراد را به تغییر مخلصانه ترغیب کنید.

– تضمین نظارت کامل از طریق دوربین بر سالن‌های خواب و کلاس‌های درس

به نوشته بی بی سی عربی، اسناد جدید از نظارت کامل بر زندگی بازداشتی‌ها پرده برداشت. در این اسناد آمده است: «باید برای دانشجویان، تخت ثابت، جای ثابت در صف، صندلی ثابت در کلاس و مکان ثابت در حین آموزش مهارت‌ها وجود داشته باشد و هیچ گونه تغییری در این‌ها جایز نیست.»

اسناد می‌گویند: «معیار‌های رفتاری و الزامات انضباط در زمان بیدار شدن، شستو کردن، رفتن به سرویس بهداشتی، تمیزکاری و مرتب کردن اتاق، غذا خوردن، خوابیدن و بستن در اتاق و دیگر موارد جاری و ساری است.»

اسناد، وضعیت غیرعادی بازداشت افراد را تایید می‌کنند. در یکی از این اسناد آمده است که در سال ۲۰۱۷، به مدت یک هفته ۱۵ هزار فرد از جنوب شین جیانگ به اردوگاه‌ها اعزام شدند.

سوفی ریچاردسون، مسئول بخش چین در سازمان دیده بان حقوق بشر گفته این یادداشت افشاشده، باید توسط دادستان‌هان مورد استفاده قرار گیرد. وی افزود: «این یک مدرک عملی است که نقض فاحش حقوق بشر را نشان می‌دهد. فکر می‌کنم منصفانه است اگر بگوییم که هر فرد بازداشتی حداقل شکنجه روانی می‌شود. چون آن‌ها دقیقا نمی‌دانند تا چه زمانی در بازداشت باقی خواهند ماند.»

اردوگاه‌های اجباری در چین، با محکومیت گسترده فعالان حقوق بشر و بعضی دولت‌های غربی مواجه شده است.

یادداشت یادشده تصریح می‌کند که بازداشتی‌ها فقط زمانی آزاد می‌شوند که ثابت کنند رفتار، عقاید و زبان‌شان را تغییر داده‌اند. بن امرسون، وکیل سرشناس حقوق بشر، گفته است در اردوگاه‌ها سعی می‌شود که هویت مردم تغییر داده شود. وی افزود: «بسیار سخت است که از زوایه دیگری به این موضوع نگاه کنیم. این چیزی نیست جز یک طرح جامع برای شستشوی مغزی که برای تغییر یک گروه‌های کامل نژادی طراحی شده است.»

بر اساس اسناد، سازوکار پاداش و مجازات به تصمیم‌گیری درباره زمان آزادی و برقراری تماس زندانیان با خانواده‌های خود کمک می‌کند. زندانیان آزاد نمی‌شوند مگر اینکه چهار کمیته از حزب کمونیست مدارک و شواهد تغییر آن‌ها را بررسی کند.

اسناد، نظارت جمعی بر افراد مشکوک را نیز افشا کرد. یکی از اسناد نشان می‌دهد که چین ۱.۸ میلیون نفر را فقط به خاطر اینکه برنامه‌ای به نام زاپیا (Zapya) روی موبایل نصب کرده بودند، مشکوک تشخیص داده است. سپس ۴۰۵۵۷ نفر از این افراد، «یکی پس از دیگری» بازجویی شدند. بر اساس این سند، اگر شک پیرامون این افراد برطرف نشد، باید آن‌ها را به «آموزش فشرده» اعزام کرد.

علاوه بر این، اسناد نشان می‌دهد که دستورات صریحی برای بازداشت و تعقیب اویغوری‌هایی که تابعیت خارجی دارند یا در خارج زندگی می‌کنند، صادر شده است. سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های چین در شبکه تعقیب اویغوری‌ها مشارکت می‌کنند.

لیو شیاومینگ، سفیر چین در بریتانیا، گفته است این اقدامات از ساکنان محلی محافظت کرده است. به طوری که در سه سال گذشته حتی یک حمله تروریستی هم در شین جیانگ اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: «بعضی افراد در غرب، با انکار کامل حقایق و در تلاشی برای ایجاد بهانه‌ای جهت مداخله در امور داخلی‌مان و کارشکنی در تلاش‌های‌مان در زمینه مبارزه با تروریسم در این منطقه و نیز برای نابود کردن توسعه سریع فعلی چین، علیه چین در مسئله شین جیانگ سیاه نمایی می‌کنند.»

پایان پیام/ت

  • منبع خبر : فرارو