تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

۳ استفتاء جدید رهبر انقلاب درباره روزه ماه رمضان و روزه مستحبی

کانال فقه و احکام رهبر معظم انقلاب اسلامی در شبکه مجازی به‌نشانی ([email protected]) جدیدترین استفتائات معظم‌له دربارۀ ماه مبارک رمضان را منتشر کرده است.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، کانال فقه و احکام رهبر معظم انقلاب اسلامی در شبکه مجازی به‌نشانی ([email protected]) جدیدترین استفتائات رهبری دربارۀ  ماه مبارک رمضان را منتشر کرده است.

سوال اول: فراموش کردن روزۀ قضا و گرفتن روزۀ مستحبی

* اگر کسی فراموش کند که روزۀ قضای ماه رمضان بر عهده دارد و روزۀ مستحبی بگیرد، چه حکمی دارد؟

کسی که روزۀ قضا بر عهده دارد نمی‌تواند روزۀ مستحبی بگیرد و چنانچه فراموش کند و روزۀ مستحبی بگیرد در صورتی که در اثنای روز به یاد بیاورد، روزۀ مستحبی او باطل می‌شود حال اگر پیش از ظهر باشد می‌تواند روزۀ قضای ماه رمضان را نیت کند و روزه‌اش درست است.

سوال دوم: ترش کردن در حال روزه

* اگر روزه‌داری ترش کند و موادی از معده به فضای دهان بیاید و آن را سهواً یا عمداً فرو برد، روزه‌اش چه حکمی دارد؟

اگر پس از آنکه به فضای دهان آمد عمداً و از روی اختیار فرو برد، روزه‌اش باطل می‌شود اما اگر سهواً باشد باطل کننده روزه نیست.

سوال سوم: روزۀ مستحبی هنگام بر عهده داشتن روزۀ قضا

* آیا کسی که روزه قضا بر عهده دارد می‌تواند در ماه شعبان، روزۀ مستحبی بگیرد؟

روزۀ مستحب برای کسی که روزۀ قضا بر عهده دارد، صحیح نیست اما اگر در روزهایی که روزه، مستحب است به نیت روزۀ قضا، روزه بگیرد از اجر و ثواب روزه در آن روز نیز بهره‌مند خواهد شد.

منبع خبرآنلاین
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.