تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

جاسوسی چین از مسلمانان اویغور در خارج از این کشور

ترس و وحشت، جامعه اویغورهای انگلیس را فراگرفته است. از نظر آنها مراسمی که افراد ناشناس در آنها حضور داشته باشند خطرناک است و احتمال حضور جاسوس‌‌های دولت چین وجود دارد.

به گزارش ردنا (ادیان ‌نیوز)؛ سه سال قبل شرکت در مراسم جامعه اویغور در انگلیس همراه با آواز خواندن و شادی بود اما اکنون این مهمانی‌ها متوقف شده است. علت این امر جاسوسی دولت چین از اعضای جامعه اویغورهای انگلیس و در معرض خطر بودن آنهاست.

بنا بر اعلام شورای حقوق بشر سازمان ملل، تخمین زده می‌شود که چین حدود یک میلیون اویغور را در کمپ‌های مخفی به اجبار و در شرایط ناگواری بازداشت کرده است.

جمعیت کوچکی از اویغورها در انگلیس و اکثراً در لندن زندگی می‌کنند و می‌گویند که کمپین دولت چین علیه آنها در انگلیس بر زندگی‌شان تأثیر گذاشته است.
ترس و وحشت، جامعه اویغورهای انگلیس را فراگرفته است. از نظر آنها مراسمی که افراد ناشناس در آنها حضور داشته باشند خطرناک است و احتمال حضور جاسوس‌‌های دولت چین وجود دارد.

بنابر اعلام سازمان کنگره جهانی اویغورها، که همراه با سازمان ملل برای حمایت از حقوق این مسلمانان کار می‌کنند، مقامات چینی اویغورهای ساکن کشورهای غربی را هدف قرار داده‌اند و از آنها می‌خواهند که اطلاعات دوستان و خانواده خود را گزارش کنند.

براساس برخی اسناد فاش شده، دولت چین از تکنولوژی برای نظارت بر اویغورهای مقیم خارج از این کشور استفاده می‌کند. اکنون بیش از گذشته احتمال دارد که برخی از آنها برای حفظ جان اعضای بازداشت‌شده خانواده خود در سین‌کیانگ، در شرایط شیوع کرونا، حاضر باشند که از دیگر اویغورها جاسوسی کنند.

سازمان کنگره جهانی اویغورها اعلام کرده که هر دو ماه بیش از ۱۰۰ گزارش از موارد تحت فشار قرار دادن اویغورهای خارج از چین برای جاسوسی از دیگران دریافت می‌کند.

منبع سنی دیلی
به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.