تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

عذرخواهی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بخاطر همراهی با ترامپ در پیاده‌روی به کلیسای “سنت جان”

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بابت اقدام چند روز پیشش در همراهی دونالد ترامپ تا کلیسایی در نزدیک کاخ سفید که در جریان تظاهرات علیه مرگ جورج فلوید آسیب دید اظهار پشیمانی کرده و این کار خود را “نادرست” خواند.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)؛ ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت این بازدید که روز اول ژوئن صورت گرفت، “این تصور را پدید آورد که ارتش وارد مسایل سیاست داخلی شده است.”

در این روز پس از آنکه ماموران امنیتی، تجمع معترضان به قتل جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس در برابر کاخ سفید را متفرق کردند، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به این کلیسا رفت و یک جلد انجیل را در دست گرفت و برابر دوربین‌ها ایستاد.

استفاده از نفرات ارتش برای متفرق کردن معترضان باعث بحثی شدید در داخل آمریکا شده است.

دونالد ترامپ در جریان اعتراضات و ناآرامی‌های پس از مرگ جورج فلوید و غارت‌هایی که در برخی شهرها در حاشیه این اعتراضات شکل گرفت از “لزوم برقراری نظم و قانون” صحبت کرد و با احضار نفرات گارد ملی به پایتخت، گفت در صورت لزوم عوامل “سراپا مسلح” ارتش را به سایر شهرها خواهد فرستاد و همزمان خشونت معترضان را محکوم کرد.

اما بعد از آنکه چهار پلیس حاضر در محل کشته شدن جورج فلوید در ارتباط با قتل وی بازداشت شدند و تحت پیگرد قرار گرفتند، اکثر اعتراضات مسالمت‌آمیز بوده است. این واقعه همچنین تظاهراتی را در کشورهای دیگر علیه خشونت پلیس و نابرابری نژادی در پی داشته است.

به گزارش بی.بی.سی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه در سخنرانی در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی جدید دانشگاه دفاع ملی که از طریق ویدیو ایراد شد در مورد دیدار از کلیسا هم صحبت کرد.

او گفت: من نباید آنجا می‌رفتم زیرا حضور من در آن لحظه و در آن فضا این تصور را ایجاد کرد که نظامیان در سیاست داخلی حضور دارند.

وی افزود: به عنوان یک افسر در حال خدمت در ارتش این کار اشتباهی بود که از آن درس گرفتم و صمیمانه امیدوارم که همه از آن درس گرفته باشیم.

میلی عنوان کرد، از بابت قتل جورج فلوید “به شدت خشمگین” شده و اعتراضات به این اتفاق برآمده از “قرنها بی عدالتی در حق آفریقایی-آمریکایی‌ها” است.

در آن روز، رئیس ستاد کل ارتش در حالی که لباس نظامی به تن داشت دونالد ترامپ را به سمت کلیسای سنت جان همراهی می‌کرد به همین خاطر منتقدان گفتند که حضور او به حمایت از تصمیم رئیس جمهوری به استفاده از ارتش برای مهار معترضان تعبیر شد.

در این مراسم، مارک اسپر، وزیر دفاع نیز حضور داشت و اگرچه نگفته است که حضور او اشتباه بوده اما در یک نشست خبری تلویحا اظهار داشته که فکر می‌کرد هدف رئیس جمهوری در این پیاده روی ملاقات با نفرات نظامی حاضر در محل و بازدید از خسارت به کلیسا بود.

مقامات ارشد به رسانه‌ها گفته‌اند که پس از این نشست خبری، دونالد ترامپ بر سر وزیر دفاع فریاد کشیده اما رئیس جمهور آمریکا هنوز به اظهارات ژنرال میلی واکنش نشان نداده است.

ترامپ گفته است که “اکثر رهبران مذهبی” بازدید او از کلیسای آسیب دیده را دوست داشتند و تاکید داشته که متفرق کردن معترضان ارتباطی با این بازدید نداشته است.

وی بار دیگر در توییتی از نیروهای امنیتی آمریکا قدردانی کرد.

او در توئیتش نوشت: “گارد ملی ما که مراقبت از محوطه اطراف کاخ سفید را برعهده داشتند نمی توانستند باور کنند که این بازدید چه اندازه آسان بود. یکی از آنها گفت که “به قدم زدن در پارک شباهت داشت.” گارد ملی و ماموران پلیس به سهولت معترضان، تحریک‌کنندگان و آنارشیست‌های گروه آنتی‌فا و دیگران را کنترل کردند. کارشان عالی بود.”

منبع ایسنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.