خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

کلیسای وانک؛ الماس درخشان جلفای اصفهان

در میان تمامی بناهای اصفهان، جاذبه‌ای آرام گرفته که از آن به عنوان مأمنی برای دوری از استبداد در زمان خود یاد می‌شود؛ این بنا «کلیسای وانک» نام دارد.

ردنا (ادیان نیوز) – همه ما اصفهان را به نام نصف جهان می‌شناسیم؛ شهری مملو از زیبایی‌های بی‌شمار و بناهای تاریخی که بازدید از هرکدام، خود دنیایی متفاوت را به ما نشان می‌دهد؛ اما در میان تمامی این بناها، جاذبه‌ای آرام گرفته که از آن به عنوان مأمنی برای دوری از استبداد در زمان خود یاد می‌شود؛ این بنا «کلیسای وانک» نام دارد.

کلیسای وانک، کلیسایی در محله جلفا اصفهان که محال است پس از مسافرت به این شهر، به این محله پای نگذاشته باشید. ورود به این محله مصادف است با سفر به زمان‌های نه‌چندان دور. سال‌های قبل از پایان قرن ۱۷ که اصفهان تنها ۶ کلیسا را در دل خود جای داده بود. در صورتی که جلفا ۲۴ کلیسا داشت. هرچند که از این تعداد تنها ۱۳ مورد آن‌ها دوام آورده است.

کلیسای وانک

اگر بخواهیم در رابطه با کلیسای وانک تنها یک جمله بگوییم: «کلیسا وانک همچون الماس درخشان در جلفاست» مشاهده زیبایی‌های این کلیسا شما را به درون خود می‌کشاند جایی که به شاه‌عباس دوم سلطنت می‌کرده و این کلیسا به مرکزی برای تربیت کشیش‌ها و خلیفه‌ها و راهبان تبدیل شده بود و همواره عالی‌ترین مقام‌های مذهبی در آن تعلیم دیده‌اند. به‌گونه‌ای که با وجود گذشت این همه سال از تأسیس این کلیسا همچنان وانک از جایگاه بسیار ویژه و بالایی در نزد ارامنه برخوردار است. تاکنون به چرایی این پرسش فکر کرده‌اید؟

کلیسای وانک اصفهان

در هنگام بازگشت شاه‌عباس به ایران، زمانی که وی از سپاه عثمانی شکست خورده بود، او در شهرها و روستاهایی که سر راهش در ایران قرار داشتند خواست تا همراهش شوند، سپس تمامی منازل و متعلقات مرتبط با آن‌ها را به آتش کشید و از بین برد تا بتواند از این طریق سرعت سپاهیان عثمانی را کاهش دهد.
سپس شاه‌عباس به همراه سپاهیان خود و البته ارامنه آن منطقه تا جلفا اصفهان همراه بود و آن‌ها را در منطقه کلیسای وانک اسکان داد. پس از آن این بنای مذهبی، به نخستین بنای مذهبی در آن زمان تبدیل شد.

ساختمان کلیسای وانک

اگر تاکنون به جلفا سفر نکرده‌اید و موفق به بازدید از این کلیسای زیبا و جواهرنشان نشده‌اید؛ باید بگوییم که کلیسای وانک از بخش‌های کلیسای اصلی و صحن، کتابخانه، برج ساعت، ناقوس خانه، موزه و اتاق‌های مخصوص برای اقامت اسقف و البته تالارهایی برای اجتماعات و چاپخانه تشکیل شده است.

مساحت آن به بیشتر از ۸۷۳۱ مترمربع می‌رسد که تنها ۳۸۵۷ مترمربع آن به ساختمان اختصاص داده شده و باقی آن شامل فضای سبز و باغ است.

کلیسای وانک اصفهان

اگر قصد سفر به اصفهان و محله جلفا را دارید؛ توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان بازدید از این کلیسای زیبا و دوست‌داشتنی را از دست ندهید، مطمئن باشید که زیبایی آن شما را مسحور خواهد کرد.

منبع: اختصاصی ردنا (ادیان نیوز)

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.