تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

معرفی کتاب؛ طب اسلامی گنجینه تندرستی

کتاب طب اسلامی گنجینه تندرستی که حاصل سال ها تحقیق و پژوهش آقای رضا منتظر است، امروز به منبعی معتبر در طب اسلامی و سنتی تبدیل شده است.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، رضا منتظر متولد ۱۳۴۹ متخصص، محقق و پژوهشگر طب سنتی و اسلامی و صاحب آثاری چون «طب اسلامی گنجینه تندرستی» و «طب ایرانی اسلامی در آیینه تاریخ» است. رضا منتظر که دانش آموخته پزشکی کلاسیک است، سال هاست که اولویت خود را طب سنتی و اسلامی قرار داده و به خوبی توانسته داشته‌های علم اصیل پزشکی را در این کتاب جمع‌آوری کند.

کارشناسان معتقدند طب سنتی علاوه بر گشودن برخی بن‌بست‌های طب مدرن، آن را تعدیل می‌کند و طب جدید هم به نوعی مکمل طب سنتی است.

وی در کتاب «طب اسلامی گنجینه تندرستی» به این مباحث می پردازد؛ بیان حقایقی تاریخی در این زمینه، بیان حقایق طبی در قرآن کریم، طب درکلام پیامبر (ص) و ائمه، نارسایی‌ها و نقاط ضعف و آفات طب رایج، برخی شواهد برتری طب اسلامی و سنتی بر طب رایج، موانع موجود در راه احیای طب سنتی، و حجامت. نمودارها و تصاویری نیز در ارتباط با متن در پایان کتاب به چاپ رسیده است.

بخشی از مصاحبه رضا منتظر درباره این اثرش را می خوانیم؛

رضا منتظر«متأسفانه چیزی که در ذهن قشر تحصیلکرده و پزشکان و متخصصین ما قرار داده‌اند این است که علم پیشرفت کرده و با این ترقی و مدرنیته، پزشکی جدید جای طب سنتی را گرفت، اما این گونه نیست. همانطور که در فصل اول کتاب اشاره کردم یک کودتای طبی در اروپا و ایران رخ داد که بساط طب سنتی را تا امروز جمع کرده است.

ما ضمن به کار بردن منابع طب سنتی و اصیل، یک‌سری ذخیره‌های ارزشمند در طب اسلامی را هم در کتاب جمع کردیم که فصلی را به خود اختصاص داد.

متأسفانه بین این دو طب تا به حال هیچ مقایسه‌ای صورت نگرفته است و اگر کسی انجام داده است ارائه کند و این را ثابت کند که طب شیمیایی از طب سنتی برتر است و امروز نباید به طب سنتی برگشت که یک چنین چیزی تا به حال نبوده و ما تمام این شواهد و مستندات را در این کتاب آورده‌ایم.

ما تاریخ طب را به معنای واقعی زیر ورو کردیم و بعضی از این کتاب‌ها را که در بازار نبود و الان هم نیست را نیز مطالعه کردیم و برای استفاده و بهره‌ بردن از آنها حتی به عضویت کتابخانه خاص درآمدیم که بتوانیم این منابع را مطالعه کنیم.

فکر می‌کردیم نگارش این اثر شش ماه زمان ببرد، اما نگارش آن دو سال به طول انجامید.

ما ضمن به کار بردن منابع طب سنتی و اصیل، یک‌سری ذخیره‌های ارزشمند در طب اسلامی را هم در کتاب جمع کردیم که فصلی را به خود اختصاص داد.

فصلی به عنوان طب در کلام پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) در کتاب وجود دارد و در انتها بحث حجامت که موضوع پایان نامه من بود که شامل ترکیب خون، اثرات درمانی قدیم و جدید و…  فصلی از کتاب شده است و در نهایت به محصولی که در دست شماست رسیده است.

مقدمه کتاب «طب اسلامی گنجینه تندرستی» را استاد حسین خیراندیش و دکتر سید احمد ثاقبى، دانشیار بیماری هاى داخلی دانشگاه علوم پزشکى مشهد نوشته اند.»

دانلود کتاب

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه