تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

واکنش فرانسه به موضع گیری ترکیه درخصوص نشریه هتاک فرانسوی

سخنگوی دولت فرانسه از مواضع دولت ترکیه درباره یک روزنامه فرانسوی انتقاد کرد.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، «گابریل آتال» سخنگوی دولت فرانسه در نشست مطبوعاتی گفت: حملات مقامات ترکیه‌ای به هفته‌نامه «شارلی ابدو» که کاریکاتوری از «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه منتشر کرد، نفرت‌انگیز است.

مقامات ترکیه این اقدام نشریه فرانسوی را تلاش ناپسند خوانده‌اند. این دو کشور بابت اقدام موهن نشریه شارلی ابدو دچار تنش لفظی شده‌اند. مقامات ارشد ترکیه بشدت از اقدام نشریه فرانسوی و حمایت مسئولان این کشور انتقاد کرده‌اند و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز طی روزهای گذشته چند بار از «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه انتقاد کرده است.

«خبرگزاری فرانسه» نیز چهارشنبه شب در این خصوص نوشت که ترکیه قصد دارد از مجاری حقوقی و دیپلماتیک از نشریه هتاک فرانسوی شکایت کند.

انتشار کاریکاتوری موهن در یک نشریه فرانسوی در دو هفته گذشته خشم جوامع اسلامی را برانگیخته است. این خشم با سخنان مکرون که به حمایت از این اقدام به بهانه آزادی عقیده پرداخته بود، دو چندان شده و مقامات بسیاری از کشورها از جمله اردوغان و عمران خان، موضع رئیس‌جمهور فرانسه را محکوم کرده‌اند.

مکرون در حالی توهین به ساحت پیامبر اعظم (ص) را آزادی بیان دانسته که دولت این کشور انتقادهای تند رجب طیب اردوغان به ماکرون را توهین قلمداد کرد نه آزادی بیان و سفیرش در آنکارا را فراخواند. این رفتار دوگانه حکایت از واهی بودن ادعای حمایت از آزادی بیان در فرانسه است.

به گزارش رویترز، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در پی استمرار لجوجانه اقدامات اهانت آمیز به ساحت پیامبر رحمت (ص) در فرانسه که در کمال تاسف در مواردی با حمایت برخی مقامات رسمی نیز همراه بوده است، هرگونه اهانت و بی احترامی به پیامبران الهی خصوصا خاتم آنها رسول مکرم اسلام را به شدت محکوم کرد.

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه