تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

ببینید| کلیسای جامع قرطبه؛ جاذبه گردشگری اسپانیا

کلیسای جامع قرطبه یکی از مهم‌ترین و بزرگترین جاذبه‌های گردشگری اسپانیا به شمار می‌رود. 

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، مسجد ـ کلیسای جامع قرطبه که به‌طور رسمی با نام کلیسایی خود کلیسای جامع مریم مقدس شناخته می‌شود، به دلیل جایگاه خود به عنوان یک مسجد اسلامی سابق، به مسجد جامع قرطبه نیز معروف است. در واقع این بنای تاریخی و دینی بیشتر به دلیل وجود دو مرکز عبادی مسیحی و اسلامی که در درون یکدیگر ساخته شده‌اند، مشهور است.

پیش از حمله مسلمانان به جنوب اسپانیا، این مکان به کلیسای کاتولیکی به نام سنت وینسنت ساراگوسا متعلق بود. مسجد جامع به دستور عبدالرحمن اول در سال ۷۸۵ میلادی و زمانی که قرطبه پایتخت منطقه تحت کنترل مسلمانان آندلس بود، ساخته شد و پس از آن چندین بار از سوی جانشینان عبدالرحمن تا اواخر قرن ۱۰ گسترش یافت.

از مهم‌ترین موارد اضافه شده به این بنا از سوی عبد‌الرحمن سوم، ساخت یک مناره بود که در سال ۹۵۸ به پایان رسید. الحکم دوم، پسر عبدالرحمن سوم نیز بخشی را به محراب (که ساخت آن در سال ۹۷۱ پایان یافت) اضافه کرد.

هنگامی که نیروهای مسیحی کاستیا قرطبه را تصرف کردند، این مسجد در ۱۲۳۶ م به کلیسای جامع تبدیل شد. با این همه و تا قرن شانزدهم، این بنا تغییراتی جزئی به خود دید تا اینکه با اجرای پروژه‌ عمرانی بزرگی در قرن شانزدهم میلادی، شبستان کلیسای جامع آن ساخته و به مرکز ساختمان منتقل شد. مناره هم که پیش‌تر به برج ناقوس تبدیل شده بود، در این زمان به‌طور کامل بازسازی شد.

با شروع قرن نوزدهم و مرمت‌های مدرن، برخی عناصر مربوط به دوره اسلامی این بنا عیان شد. امروزه از این بنا همچنان به عنوان کلیسای جامع شهر استفاده و روزانه مراسم عبادی مسیحیان در آن برگزار می‌شود.

منبع ایکنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.