معنویت و اخلاق؛ نیاز امروز جامعه دینی ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

یادداشتی از قاسم اخوان نبوی؛
معنویت و اخلاق؛ نیاز امروز جامعه دینی

یکی از ضرورت‌های زندگی اجتماعی حاکمیت معنویت و اخلاق در جامعه است، اما در این رابطه پرسش‌هایی قابل طرح است؛ یکی از این پرسش‌ها این است که اخلاق و معنویت مبتنی بر چه الگو و اصولی می‌باشد؟

یادداشت
ارتباط انسان و طبیعت در اسلام و آیین دائو (۳) ۲۹ دی ۱۳۹۸

ارتباط انسان و طبیعت در اسلام و آیین دائو (۳)

آیات غیرشفاهى براى همه افراد نوع بشر بدون تفاوت فرستاده مى شوند و هر کس که قابلیّت فکرى و روحى براى تفسیر و تعبیر این نمادها داشته باشد، به آنها دسترسى دارد.

لباس روحانیت؛ لباس صنفیِ متمایز از دیگران یا نماد دینی روحانیون؟ ۲۹ دی ۱۳۹۸
نقدی بر یک بررسی فقهی و اجتماعی/

لباس روحانیت؛ لباس صنفیِ متمایز از دیگران یا نماد دینی روحانیون؟

چندی پیش حجت‌الاسلام اکبرنژاد به نقد لباس روحانیت از منظر فقهی و اجتماعی پرداخت؛ حجت‌الاسلام علی رمضانی در یادداشتی به نقد مصاحبه دیدگاه وی درباره لباس روحانیت از دو منظر فقهی و اجتماعی پرداخته است. 

راز تعدد ادیان و نسبت آنها با یکدیگر ۱۴ دی ۱۳۹۸

راز تعدد ادیان و نسبت آنها با یکدیگر

چرا چندین دین وجود دارد، و نسبت دین‌های متعدد با یکدیگر چیست؟ آیا همه باطل‌اند (طبیعت‌گرایی) یا همه حق‌اند؟ اگر همگی باطل نباشند، آیا برخی از آنها حق‌اند و برخی دیگر باطل (انحصارگرایی) یا همگی حق‌اند؟ و در این صورت، آیا هریک از ادیان از حقانیت بهرۀ برابر دارند؟

مقایسه فقهی بین وضعیت کنونی نظام بانکی ایران و طرح پیشنهادی کمسیون اقتصادی مجلس ۱۳ دی ۱۳۹۸
سیدعباس موسویان؛

مقایسه فقهی بین وضعیت کنونی نظام بانکی ایران و طرح پیشنهادی کمسیون اقتصادی مجلس

مراجع بزرگوار تقلید و عالمان دینی که دغدغه اصلاح قوانین و مقررات کشور بر اساس آموزه‌های نورانی قرآن را دارند ،اشکالات متعددی از جهت فقهی بر وضعیت کنونی نظام بانکی‌ گرفته اند که مهم‌ترین آن‌ها عدم اهتمام بانک‌ها بر اعطای قرض‌الحسنه، شبهه ربوی بودن سودهای علی‌الحساب بانکی، صوری شدن قراردادهای تسهیلاتی بانک‌ها، معضل جریمه تأخیر و عدم نظارت شرعی بر عملکرد بانک‌هاست.

وحدت متعالی ادیان از دیدگاه سنت گرایان ۱۱ دی ۱۳۹۸

وحدت متعالی ادیان از دیدگاه سنت گرایان

وحدت متعالی ادیان، دیدگاهی است که سنت‌گرایان به مسأله تکثر ادیان دارند. نخستین بار شووان در کتاب وحدت متعالی ادیان، این دیدگاه را بسط داد؛ سپس دیگر سنت‌گرایان مباحثی را در این زمینه مطرح کردند.

کجایند داعیه‌داران دین؟ ۰۲ دی ۱۳۹۸
یادداشت دکتر شریعتمداری در پی جان سپردن دو نوجوان کولبر/

کجایند داعیه‌داران دین؟

اگر مولای متقیان و همنوای بینوایان در میان ما بود، باز دوباره خطبه غرایش را در کوفه در رثای ظلمی که بر زن مسلمان و معاهَد(اهل کتابِ ذمّی که در پناه حاکمیت اسلامی است) در شهر  انبار رفت، فریاد نمی کرد و غیرت مسلمانان را به رُخِشان نمی کشید؟

یادداشت «آرش آبائی»، محقق و دین‌پژوه کلیمی، درباره انیمیشن «بنیامین» ۲۵ آذر ۱۳۹۸

یادداشت «آرش آبائی»، محقق و دین‌پژوه کلیمی، درباره انیمیشن «بنیامین»

آرش آبائی محقق و دین‌پژوه کلیمی و استاد مدعو دانشگاه ادیان و مذاهب است و می‌توان او را از فعالان تقریب ادیان دانست. او تجربه‌ی فردی کلیمی را از تماشای انیمیشنی با موضوعی دینی (مربوط به بنی اسرائیل و یهودیان) در یادداشتی منتشر کرده است.  

آینده اینترنت در جهان اسلام ۲۱ آذر ۱۳۹۸

آینده اینترنت در جهان اسلام

موضوع مورد بحث ما این است که اینترنت در جهان اسلام در سال های آینده چه مسیرهایی را می تواند طی نماید؛ فرصت هایی که نشناختن و نپرداختن به آن، شاید در آینده تبدیل به تهدیدهای بزرگی برای جهان اسلام گردد.

مشترکات و تمایزهای حقوق بشر جهانی و حقوق بشر اسلامی ۱۹ آذر ۱۳۹۸

مشترکات و تمایزهای حقوق بشر جهانی و حقوق بشر اسلامی

بررسی اعلامیه حقوق بشر جهانی و حقوق بشر اسلامی، موارد اشتراک کلی را نشان می‌دهد که لازمه حیات طبیعی و حیات مطلوب انسان‌هاست. در کنار این نقاط مشترک اما تفاوت‌هایی در نوع نگرش حقوق بشر اسلامی و اعلامیه جهانی حقوق بشر وجود دارد.

تحلیل حیات سیاسی امام حسن عسکری(ع) ۱۴ آذر ۱۳۹۸
سیدمحمدتقی قادری/

تحلیل حیات سیاسی امام حسن عسکری(ع)

نخستین خصوصیت برجسته ملکوتی و نورانی که امام حسن عسکری (ع) را کانون توجه امت اسلامی قرار داد و دشمنان نسبت به حضرت احساس خطر کردند و متوجه شدند که قدرت در جای دیگر است که قلب‌ها را مسخر خود قرار می‌دهد نه آنجایی که با سرنیزه صداها را خفه می‌کند، روحیه عارفانه، سالکانه و جذبه معنوی امام (ع) بود.

بررسی فلسفه زندگی و دیدگاه‌های مختلف پیرامون هدف زندگی ۱۲ آذر ۱۳۹۸

بررسی فلسفه زندگی و دیدگاه‌های مختلف پیرامون هدف زندگی

فلسفهٔ زندگی به مقولهٔ هدف یا اهداف زندگی و حیات انسان در این جهان می‌پردازد.

ایدئولوژی آتئیسم و دموکراسی ۰۶ آذر ۱۳۹۸

ایدئولوژی آتئیسم و دموکراسی

موضوع اصلی این نوشتاری گفتاری پیرامون توصیف و چرایی شکل گیری جریانی به نظر رو به رشد در ایران است که با شعار علم‌گرایی (scientism) دعوت به گذار به مدرنیته در قالب انکار و حذف تمامی مفاهیم سنت (Tradition) از زندگی اجتماعی می‌کند و مهم‌ترین عامل عقب ماندگی جوامع را از جمله جامعه ایران را سنت و به ویژه بخش فربه و سترگ آن یعنی ادیان می‌داند. این جریان ستیزه جو خود را «آتئیسم» معرفی می‌کند.

نگاهی مجدّد به خشونت علیه زنان از منظر قرآن ۰۳ آذر ۱۳۹۸
به بهانه ۴ آذر (25 نوامبر) روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان/

نگاهی مجدّد به خشونت علیه زنان از منظر قرآن

نوشته حاضر به بررسی مسئله خشونت علیه زنان از منظر قرآن کریم در دو محور پرداخته‌است. در محور نخست، مهم‌ترین شواهد قرآنی مخالفت با خشونت ضد زنان با تمرکز بر آیات معاشرت به معروف، نفی ضِرار، عَضل، قذف، ایلاء، اخراج مِن البیت، وَأد و ارث‌النساء تحلیل شده‌اند.

معنویت به سبک «تفکر نوین»، ابزاری برای تغییر سیاسی! ۳۰ آبان ۱۳۹۸

معنویت به سبک «تفکر نوین»، ابزاری برای تغییر سیاسی!

این جریان، آموزه‌های خود را همسو با ارزش‌های نظام لیبرال سرمایه‌داری، در قالب ادبیات روانشناختی عرضه می‌کند. تاکید بر موضوع «قدرت ذهن» و نقش آن در دست یابی به ثروت، موفقیت، سلامتی و … بیشترین مفاهیمی است که در جریان تفکر نوین به چشم می‌خورد.

نگاه متفاوت امام موسی‌صدر به مساله چندهمسری ۳۰ آبان ۱۳۹۸

نگاه متفاوت امام موسی‌صدر به مساله چندهمسری

مسأله چند همسری(تعدد زوجات) همواره در کشاکش نفی و اثبات موافقان و مخالفان قرار داشته و دانشوران از دریچه علوم انسانی گوناگون همچون جامعه شناسی، حقوق، روانشناسی و… به آن نگریسته اند. این مناقشات و گفتگوها در علوم اسلامی و به طور مشخص علم فقه و تفسیر، به دلیل آن که پای متن و آیه قرآن به میان می‌آید رنگ و بوی دیگری دارد.

چندهمسری در فقهِ اخلاقی/ ‌هادی سروش ۲۹ آبان ۱۳۹۸

چندهمسری در فقهِ اخلاقی/ ‌هادی سروش

در این روزها بحث چند همسری در فضای ایران داغ شده است. البته که این موضوع، دارای چنان اهمیتی است که در صورت عدم رعایت جوانب مربوطه؛ از نگاه شهید استادمطهری «بدنام کردن اسلام» است؛ و از نگاه ‌آیت‌الله جوادی آملی «برهم زدن اساس دین» است

پرسشی درباره کیفیت علمی کتاب‌های دینی که مردم می‌خوانند ۲۹ آبان ۱۳۹۸

پرسشی درباره کیفیت علمی کتاب‌های دینی که مردم می‌خوانند

رسول جعفریان، در یادداشتی با اشاره به اینکه آمارهای کتابخوانی، فقط درباره ساعت مطالعه مردم در روز است آورده است: دست کم بنده کمتر شنیده ام در این باره بحث شود که چه نوع محتوایی و چه نوع کتابی می خوانیم؟ اینها دو مشکل هم عرض است که باید هر کدام سر جای خود مورد بررسی قرار گیرد.

سیری در مبارزات سیاسی یک فیلسوف ۲۸ آبان ۱۳۹۸

سیری در مبارزات سیاسی یک فیلسوف

علامه محمدتقی جعفری یکی از اندیشمندان، فلاسفه و عرفای معاصر در ۲۵ آبان ۱۳۷۷ به دیار باقی شتافت،‌ از آنجا که این عالم بزرگ به عنوان اندیشمند و فیلسوف مطرح بوده، کمتر درباره فعالیت‌های سیاسی وی صحبت شده است.

اصل وحدت، ضرورت راهبردی امت اسلام ۲۴ آبان ۱۳۹۸

اصل وحدت، ضرورت راهبردی امت اسلام

مسأله‌ی وحدت اسلامی از دغدغه‌های همیشگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به دنیای اسلام بوده است، ایشان درباره لزوم وحدت می‌فرمایند: «امروز اتحاد اسلامى، برادرى اسلامى، همبستگى اسلامى، یکى از لازم‌ترین و واجب‌ترین وظایف همه‌ى جوامع اسلامى است و بایستى همه به این وظیفه ملتزم باشیم.»

بی‌اعتمادی به نهادهای تربیتی و آسیب‌شناسی خانواده‌های مذهبی ۲۰ آبان ۱۳۹۸

بی‌اعتمادی به نهادهای تربیتی و آسیب‌شناسی خانواده‌های مذهبی

در نقد و بررسی موضوع تربیت فرزندان غیرمذهبی در خانواده های مذهبی