خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین اخبار ادیان، خبرهای دینی، ارامنه، زرتشتی، کلیمیان، بهائیان و اقلیت‌های دینی و مذهبی و فرقه‌ها، مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی

اگر گذرتان به خیابان ارم قم افتاد

مرا جلوی درب کتابخانه دفن کنید تا مزارم قدمگاه جویندگان علم باشد! به کتابخانه که وارد می شوید به عنوان یک ایرانی احساس غرور می کنید…

ردنا (ادیان نیوز) – اگر گذرتان به قم افتاد به خیابان ارم؛ کتابخانه آیت الله مرعشی هم سری بزنید؛ وارد که می شوید دقیقا جلوی در٬ قبری قرار دارد که مدفن آیت الله مرعشی است؛ کمی تعجب برانگیز است که چرا وی در اینجا دفن شده ! چرا در حرم کنار بقیه علما نیست؟ ولی وقتی وصیت نامه وی را میخوانید به روح بزرگ این مرد درود میفرستید.

وی در وصیت نامه خود نوشته؛ مرا جلوی درب کتابخانه دفن کنید تا مزارم قدمگاه جویندگان علم باشد! به کتابخانه که وارد می شوید به عنوان یک ایرانی احساس غرور میکنید! اینجا سومین کتابخانه بزرگ دنیاست. بیش از ۷۰ هزار جلد کتاب خطی نفیس آنجاست و همه این تشکیلات به همت این مرد بزرگ پدید آمده است!

وقتی ماجرای کتابها و علت این کار را جستجو کردم به نکته جالبی رسیدم! آقای مرعشی زمانی که جوان بوده در نجف میبیند که کنسول انگلیس در حال خریداری وسیع کتابهای خطی است! وی از اینکار کنسول انگلیس مشکوک شده و متوجه دسیسه آنها میشود ! او عزم خود را جزم میکند تا گنجینه کتابهای خطی را از نابودی و به یغما رفتن حفظ کند ؛ اما برخلاف کنسول انگلیسی هیچ پولی ندارد!

راه حل او اینست: کارگری! اگر در کتابخانه به شما اجازه دیدن کتب خطی را بدهند پشت جلد اکثر آنها داستان خریدشان نوشته شده است.

مثلا سه روز در شالی کوبی فلان کار کردم تا این کتاب را در تاریخ فلان خریدم و … از جمله کتب خطی گردآوری شده٬ می توان به نسخه ای قدیمی از انجیل برنابا به زبان گرجی اشاره کرد که بعضی از احکام حال حاضر مسیحیت را زیر سوال می برد مانند اشاره به حرام بودن گوشت خوک و ختنه کردن فرزندان که در انجیل های حال حاضر خلاف این احکام آمده است و مطالب این انجیل نقاط مشترک زیادی با اعتقادات شیعیان در مورد مسیحیت دارد.

همین تلاش باعث شد امروز ۷۰ هزار جلد کتاب نفیس خطی بجای موزه های بریتانیا و ویترین های کلکسیون دارهای غربی در ایران باشد و این نتیجه احساس تکلیف یک روحانی جوان بی ادعا بود.

منبع آخرین خبر
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.