خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین اخبار ادیان، خبرهای دینی، ارامنه، زرتشتی، کلیمیان، بهائیان و اقلیت‌های دینی و مذهبی و فرقه‌ها، مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی

سیامک مره صدق: متأسفانه قوانین در رابطه با تبلیغ مواد شبه دارویی به درستی اجرا نمی‌شود

نماینده کلیمیان در مجلس دهم؛

سیامک مره صدق «عضو کمیسیون بهداشت مجلس» در واکنش به اعلام خبر ممنوعیت تبلیغات کاذب از جمله دمنوش‌های لاغری در رسانه‌ها در این باره توضیحاتی ارائه داد.

| زمان تقریبی مطالعه ۲ دقیقه |

به گزارش ردنا (ادیان‌نیوز)، سیامک مره صدق عضو کمیسیون بهداشت مجلس و نماینده سابق کلیمیان در مجلس دهم، در واکنش به اعلام خبر ممنوعیت تبلیغات کاذب از جمله دمنوش‌های لاغری در رسانه‌ها از سوی سخنگوی سازمان غذا و دارو، گفت: این موضوع نه تنها در مورد دمنوش‌های لاغری بلکه برای بسیاری دیگر از مواد دارویی گیاهی یا مکمل مصداق دارد و قطعا تبلیغات و عرضه بسیاری از این مواد بدون مجوز و غیر قانونی است.

سیامک مره صدق ادامه داد: متاسفانه قوانینی که در رابطه با تبلیغ مواد شبه دارویی وجود دارد به درستی اجرا نمی‌شود، از سوی دیگر کانال‌های غیر قانونی ماهواره‌ای که در عمل بیانگر تامین منافع مالی دولت‌های ضد انقلاب هستند با این قبیل اقدامات در جهتی حرکت می‌کنند که هم به اقتصاد ایران و هم سلامت مردم ضربه وارد سازند.

وی افزود: بی‌تردید دمنوش‌های لاغری و داروهای گیاهی که از طریق کانال‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند از نظر طبی مورد تایید نیست و بیشتر از اینکه سلامت‌زا باشند، بیماری‌زا هستند، کما اینکه موارد بسیاری مشاهده شده است که افراد به دلیل مصرف بی‌رویه این مواد به نارسایی شدید کبدی دچار شده‌اند تا جایی‌که پزشکان ناچار شده‌اند برای آنها عمل پیوند کبد انجام دهند.

مره صدق تاکید کرد: هم‌اکنون باید در سطح جامعه این فرهنگ نهادینه شود که تنها راه کاهش وزن داشتن رژیم غذایی متعادل درازمدت و افزایش فعالیت بدنی است و روش‌هایی که به عنوان روش معجزه آسای لاغر شدن فوری تبلیغ می‌شود، بیشتر از اینکه به سلامت فرد کمک کند، زمینه بروز خطرناک‌ترین نارسایی‌ها در ناحیه کبد، کلیه، دستگاه گوارش و …را فراهم کرده و آینده فرد را با مشکلات جدی و اساسی همراه می‌کند.

وی یادآورشد: البته این امری اثبات شده است که نتیجه روش‌های کاهش وزن سریع، لاغری مقطعی سپس افزایش وزن بیشتری را به همراه دارد.

دمنوش‌های لاغری سموم گران قیمتی هستند

مره صدق اظهار کرد: مصرف دمنوش‌های لاغری و داروهای گیاهی به غیر از ایجاد نارسایی اندام‌ها برای فرد، از نظر اقتصادی نیز به وی آسیب خواهد رساند، چرا که اغلب از نرخ گزافی هم برخوردار هستند و به دلیل مضراتی که به همراه دارند نمی‌توان به آنها عنوان دارو و درمان اطلاق کرد تاجایی‌که می‌توان گفت دمنوش‌های لاغری سموم گران قیمتی هستند.

وی بیان کرد: برای برخورد با فروشندگان و تبلیغ کنندگان این نوع محصولات خلاء قانونی وجود ندارد و مشکل به بخش اجرا برمی‌گردد چرا که تعداد ناظران بر این بخش‌ها محدود است، ضمن اینکه اگر قرار باشد با تمام خرده فروش‌ها برخورد شود باید تعداد زیادی ناظر در این بخش فعال شوند که این امر امکان‌پذیر نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه اغلب دمنوش‌ها و داروهای گیاهی لاغری به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، تاکید کرد: یکی دیگر از دلایل افزایش این نوع محصولات در کشور این است که روی مرزها کنترل دقیقی صورت نمی‌گیرد و دمنوش‌ها و داروهای گیاهی لاغری به راحتی به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند.

دمنوش‌های لاغری
عکس: yjc

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در ارائه راهکار برای کاهش مصرف داروهای لاغری در کشور عنوان کرد: مهم‌ترین اقدام برای کاهش مصرف دمنوش ها و داروهای گیاهی لاغری آگاهی دادن به مردم است تا در پی تبلیغات و وسوسه فروشندگان برای جذب مشتری فریب نخورند ضمن اینکه این مهم نه تنها در مورد کاهش وزن بلکه در مورد موادی همچون ترک اعتیاد، رشد مو و افزایش قد نیز مصداق دارد که مصرف سموم خطرناک و گاه کشنده‌ای برای آنها تبلیغ می‌شود.

منبع صدآنلاین
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.