خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
آخرین اخبار ادیان ایران و جهان، خبرهای دینی ارامنه زرتشتیان کلیمیان شیعه اقلیت‌های دینی و مذهبی و فرقه‌ها جریان‌‌های دینی

اسلام‌شناس و نویسنده مشهور اندونزیایی درگذشت

از پیشگامان گفت‌وگوی ادیان؛

photo: okenews

آزیومردی، اسلام‌شناس و محقق شهیر اندونزیایی که در زمینه آموزش عالی اسلامی در این کشور نقش مهمی ایفا کرد و در سطح جهان به عنوان مروج گفت‌وگوی ادیان و مدافع حقوق شیعیان اندونزی شناخته شده بود در سن ۶۷ سالگی درگذشت.

| زمان تقریبی مطالعه ۲ دقیقه |

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، آزیومردی آزرا، محقق برجسته اندونزیایی که نقشی برجسته در نوسازی آموزش عالی اسلامی در این کشور ایفا کرد و در سطح جهان به عنوان مروج گفت‌وگوی ادیان شناخته شده بود روز گذشته در بیمارستانی در مالزی درگذشت.

آزیومردی که اخیراً به عنوان رئیس شورای مطبوعات اندونزی انتخاب شده بود، پس از یک حمله قلبی در پرواز به کوالالامپور در بیمارستان بستری شد. وی قرار بود در کنفرانس بین‌المللی تمدن اسلامی در جنوب شرق آسیا سخنرانی کند.

آزیومردی در طول حیات خود، نه تنها به عنوان یک روشنفکر مسلمان که از ایده اسلام میانه‌رو دفاع می‌کرد، بلکه به خاطر سهمش در روزنامه‌نگاری اندونزی و دیدگاه‌هایش در مورد اسلام و دموکراسی، شهرت پیدا کرده بود.

وی استاد ارشد تاریخ و فرهنگ اسلامی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه دولتی اسلامی شریف هدایت الله جاکارتا بود. او خدمت بزرگی به توسعه معارف اسلامی در اندونزی کرد و فعالیت‌های فکری و عملی او کمک زیادی به درک بین فرهنگی در جامعه بین‌المللی کرده است.

درباره آزیوماردی آزرا بیشتر بدانیم

آزیوماردی آزرا در سال ۱۹۵۵ در حومه پادانگ در غرب سوماترا به دنیا آمد. او در دانشگاه کلمبیا، ایالات متحده آمریکا تحصیل کرد و مدرک کارشناسی ارشد در مطالعات خاورمیانه و دکترا گرفت. او نویسنده بیش از ۱۰ کتاب و نویسنده و ویراستار تعداد زیادی مقالات دانشگاهی است.

photo: palpres

آزرا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ ریاست انجمن بین‌المللی مورخان آسیا را بر عهده داشت و همچنین نقش‌های مهمی را در مؤسسات دانشگاهی و تحقیقاتی بین‌المللی ایفا کرد. او همچنین سردبیر مجله مطالعات اسلامی «Studia Islamika» که توسط مرکز مطالعات اسلام و جامعه منتشر می‌شود، بود.

او به دلیل ابتکار قوی در ترویج مبادلات دانشگاهی بین‌المللی و گفت‌وگوهای بین‌فرهنگی و مذهبی، و سهم برجسته‌اش در درک متقابل جهان اسلام و جهان غیراسلامی، در سال ۲۰۱۴ جایزه علمی فوکوکای ژاپن را دریافت کرد.

آزیوماردی آزرا همچنین مدافع حقوق اقلیت شیعه اندونزی و خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق مدنی آنها از سوی دولت این کشور بود.

منبع ایکنا
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه