از ترویج وهابیت تا شیعه ستیزی خاندان آل سعود

به گزارش ادیان نیوز، بالا گرفتن انقلاب در ایران و رهنمودهای امام(ره) موجب تبلور ساختار و رهبری سیاسی شیعیان سعودی شد و آنها با نفوذ معنوی امام و افزایش آگاهی از حقوق خود، بر فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود افزودند.
نیروی الهام بخش انقلاب موجب شد تا در شیعیان عربستان، خواست حقوق و آزادی های گسترده تر مذهبی جوانه بزند و تحت این شرایط، نسل جدیدی از رهبران شیعه به وجود آید که در آینده، منشأ تحولات گسترده شوند.
شیخ النمر، روحانی شیعه ی به عنوان یکی از مراجع مذهبی – سیاسی شیعیان شرق عربستان مطرح بود و از محبوبیت بسیار بالایی در شرق عربستان برخوردار بود.شیخ النمر منتقدی آگاه و فعال ضد رژیم آل سعود بود که سخنرانی ها ی آتشین وی علیه خاندان آل سعود موجب شده که این رژیم نسبت به تحرکات شیخ نمر النمر حساسیت نشان دهد و دستگیری و حکم اعدام وی برای مقابله با تحرکات این شیخ مبارز بود.
آیت الله النمر با برپایی نمازهای جمعه و جماعت و شرکت دادن زنان و استفاده از توانایی های آنان در زمینه های دینی و اجتماعی و ایراد سخنرانی های پیام دار و برگزاری سمینارهای دینی و علمی در منطقه و خارج از آن و چاپ و انتشار تحقیقات و مقالات و تاسیس حوزه های علمیه در بیداری و روشنگری افکار عمومی در منطقه عوامیه نقش بسزایی ایفا کرد.
اجرای حکم اعدام شیخ النمر به نوعی حذف رهبران شیعه و تضعیف جایگاه شیعیان در جهان بود چراکه دولت آل سعود به عنوان دولت پایه گذار وهابیت و ضد شیعه محسوب می شود و شیعیان این کشور همواره مورد ظلم وستم دولت عربستان واقع شده اند و هرگزاجازه تصدی پست های مهم را نداشته اند.
۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت عربستان ، شیعه دوازده امامی هستند که اکثریت شیعیان عربستان را تشکیل می دهند، حکام عربستان همواره شیعیان را در منطقه تضعیف و تحت فشار قرار می دهند، چراکه شیعیان را تهدید بزرگی برای خود قلمداد می کنند.
از زمان تأسیس رژیم سعودی، وهابیت فرهنگ، آموزش و پرورش و سیستم قضایی آن را شکل داده و در نهایت بر همه تمایلات و گرایش های اسلام گرایی سنی عربستان تأثیر گذاشته است و در عربستان کنونی، مفتی های وهابی، در اوضاع سیاسی جامعه نقش برجسته ای دارند.
شیعه ستیزی تا زمانی که وهابیت از ارکان و اجزای اصلی رژیم سعودی باشد، از سوی این رژیم حمایت و بنابر مقتضیات زمان و برآوردهای استراتژیک به کار گرفته خواهد شد؛ هم چنان که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گسترش نفوذ معنوی آن، عربستان از این ابزار برای کنترل بخش های شیعه نشین خود و دیگر مناطق شیعه نشین در کشورهای همجوار بهره برده است.
منبع: پایگاه خبری لادیز
اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.