کانون پژوهشگران دین و رسانه در قم راه‌اندازی شد

0

به گزارش ادیان نیوز (ردنا)؛ محمدحسین ظریفیان با اشاره به راه‌اندازی کانون پژوهشگران دین و رسانه اظهار داشت: این کانون زیر نظر خانه دین و رسانه مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما به منظور شناسایی و آموزش پژوهشگران در حوزه دین و رسانه تشکیل‌شده است.

وی با بیان اینکه هدف از برپایی این کانون تربیت نسل جدیدی از پژوهشگران حوزه دین و رسانه است، ابراز کرد: دوره‌هایی در حوزه دین و رسانه در این کانون پیش‌بینی‌شده است که افراد بعد از سپری دوره‌ها می‌توانند پروژه‌های پژوهشی در این زمینه داشته باشند تا شاهد رویش‌های جدیدی در حوزه دین و رسانه در کشور باشیم.

مدیرکل پژوهش‌های اسلامی رسانه یکی دیگر از اهداف این کانون را ارتقای سطح علمی پژوهشگران حوزه دین و رسانه دانست و افزود: پایه مطالعات نظری و کاربردی در این حوزه مربوط به غرب و مسیحیت است که در کشور ما بعد از انقلاب اسلامی و گذر از دهه نخست انقلاب موضوع حوزه دین و رسانه مورد توجه و دغدغه قرار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه بیش از ۷۰ سال از توجه غرب به حوزه دین و رسانه گذشته و آنان آثار علمی فراوانی در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در حوزه دین داشته‌اند، گفت: در دو دهه اخیر شاهد رشد حوزه پژوهشی در کشور و ارتقای روش‌های پژوهشی هستیم که رویش‌های فراوانی در این زمینه رخ داده است.

ظریفیان دغدغه رسانه ملی در زمینه دینی را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: نخستین نهادی که توسط صداوسیما در سال ۷۳ در زمینه دین و رسانه تأسیس شد اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه بود که توانسته دران ۲۵ سال خدمات فراوانی در حوزه پژوهش‌های بنیادی و کاربردی در نشریات و تولیدات الگویی در رادیو و تلویزیون داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت اداره کل پژوهش‌های اسلامی صداوسیما توانسته بیش از ۸۸۰ عنوان کتاب، بیش از ۱۲۵۰ نشریه و تولیدات قابل‌توجهی در رادیو و تلویزیون در حوزه آثار دینی داشته باشد.

مدیرکل پژوهش‌های اسلامی رسانه با اشاره به رشد و ارتقای تولیدات پژوهشی در کشور یادآور شد: پژوهشگران قدیمی در حوزه دین و رسانه دیگر مانند گذشته نمی‌توانند کمک‌کنندگان خوبی باشند که نیاز به تربیت نسل جدیدی از پژوهشگران در حوزه دین و رسانه داریم.

وی با بیان اینکه فعالان در عرصه پژوهشی در حوزه دینی باید مورد شناسایی و تقویت بنیه رسانه‌ای قرار گیرند، اظهار داشت: ما به دنبال به فعل در آوردن افراد فعال در حوزه پژوهش‌های دین و رسانه هستیم که بتوانند پروژه‌های پژوهشی در این زمینه تولید و منتشر کنند.

ظریفیان پژوهش در حوزه‌های دینی رسانه را شامل سه حوزه دانشی و مهارتی ذکر کرد و افزود: حوزه مطالعات دینی و تسلط پژوهشگر به مبانی دینی، حوزه مطالعات دینی با پیوست رسانه‌ای و حوزه تکنیکی و روش‌های پژوهشی بسیار با اهمیت است

پایان پیام/

اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.