گفت‌و‌گوی ادیان؛ راهکار برون‌رفت از دین‌گریزی در جهان معاصر ۱۹ مهر ۱۳۹۸

گفت‌و‌گوی ادیان؛ راهکار برون‌رفت از دین‌گریزی در جهان معاصر

ادیان را می‌توان یكی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری و تنوع فرهنگ‌ها دانست؛ اگرچه ضرورت گفت‌وگوی ادیان بدیهی به نظر می‌رسد و لزوم برگزاری نشست‌های علمی ـ تخصصی میان عالمان دینی ادیان مختلف اجتناب‌ناپذیر است.

هندوئیسم
وزیر دفاع هند هدیه‌ای به حرم امام حسین (ع) فرستاد + تصاویر ۰۹ مرداد ۱۳۹۸
برای بیان محبت به امام حسین(ع)؛

وزیر دفاع هند هدیه‌ای به حرم امام حسین (ع) فرستاد + تصاویر

هیئتی که متشکل از شخصیت هایی از وزارت دفاع هند بود با حضور در حرم امام حسین (ع) یک پرچم دست بافت که بسیار زیبا و جذاب آراسته شده را به حرم هدیه کرد.

عجیب‌‌ترین آیین‌‌های‌ مذهبی هند + عکس ۱۷ تیر ۱۳۹۸

عجیب‌‌ترین آیین‌‌های‌ مذهبی هند + عکس

فستیوال مارها، رقص ببرها، راه رفتن در میان آتش، فرو بردن تیر در بدن و ... شگفت انگیزترین آیین های مذهبی در هند است.

بررسی رویکردهای جدید مطالعات ادیان در هند ۱۶ تیر ۱۳۹۸

بررسی رویکردهای جدید مطالعات ادیان در هند

اگرچه دین پدیده‌ای اجتماعی و اصلی در هند است، و هزاران کتاب و مقاله درباره ادیان هندی نوشته شده، چرا ادیان تطبیقی و تاریخ ادیان به عنوان رشته‌ای تحصیلی در عرصۀ آکادمیک هند وجود نداشته است؟

چهار هدف زندگی هندوئی ۱۲ تیر ۱۳۹۸

چهار هدف زندگی هندوئی

قانون درمه و عمل به آن نه اول حیات آدمیست و نه آخر آن زیرا آزادی روحانی ماوراء قانونست و نه تنها یک انسانیت شرافتمند بلکه یک فکر جهانیست که تمام زندگی فردی و اجتماعی را شریف می‌سازد. حیات تام انسانی باید بالذات به مرحله‌ی تحقق وجدانی چنان زمینه‌ی اسرارانگیز واصل گردد.

ریشه‌های تاریخی و سرآغاز آیین هندو ۰۷ تیر ۱۳۹۸

ریشه‌های تاریخی و سرآغاز آیین هندو

آیین هندو در میان ادیان زنده جهان از دو ویژگی برخوردار است؛ یکی اینکه در طی تاریخ طولانی خود مراحل متعددی از تحول و تطور را پشت سر گذاشته. دوم اینکه بنیان‌گذار خاصی ندارد، بلکه اساساً اشخاص در آن مطرح نیستند.

هند گزارش «آزادی‌های مذهبی» آمریکا در مورد هندوها و مسلمانان را رد کرد ۰۵ تیر ۱۳۹۸

هند گزارش «آزادی‌های مذهبی» آمریکا در مورد هندوها و مسلمانان را رد کرد

هند به گزارش سالیانه آمریکا در مورد آزادی های مذهبی واکنش نشان داد.

یوگا، ورزش عرفانی یا معنویت دروغین؟ ۰۳ تیر ۱۳۹۸
به مناسبت روز جهانی یوگا/

یوگا، ورزش عرفانی یا معنویت دروغین؟

در یوگا نوعی تسلیم_درونی مطرح است که این تسلیم با اعتقاد به بودن یا نبودن خدا انجام می‌گیرد ...

طبقات چهارگانه در آیین هندو ۰۲ تیر ۱۳۹۸

طبقات چهارگانه در آیین هندو

منظور از درمه اینست كه زندگانی طبیعی آدمی تحت مراقبت درآید بدون اینكه ملاحظات بی‌جا و مخل آزادی و تنوع و توسعه در آن به عمل آید. این امر دو جهت دارد: اجتماعی و انفرادی. یكی متوجهست به وظایف شخص از نظر موقع اجتماعی و چگونگی و اثر آن وظایف و دیگری متوجهست به وظایف شخص از نظر مراحل سن یعنی جوانی و دوره‌‌ی رشد و پیری.

آیین هندو در سده‌های میانه و عصر جدید ۰۱ تیر ۱۳۹۸

آیین هندو در سده‌های میانه و عصر جدید

با روی کار آمدن آیین بودا و حمایت برخی سلسله‌های حکومتی، مدتی این آیین در سرزمین هند میدان‌دار شد؛ تاجایی‌که آیین هندو برای چند قرن منزوی شد. اما سرانجام، از سال 500 میلادی این اوضاع تغییر کرد و بر اثر انحطاط داخلی نظام بودایی این آیین از رونق افتاد.

حقایقی درباره ادیان در هند ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

حقایقی درباره ادیان در هند

چیزی که در مورد هندوئیسم عجیب است، این است که علیرغم داشتن مجموعه ای از باورها، به پیروانش آزادی قابل توجهی برای دین می‌دهد. قوانین سخت و سریعی وجود ندارد و جالب است که بیش از یک راه برای رسیدن به یک هدف خاص وجود دارد؛ یک امتیاز این که طرفداران با انتخاب خود مسیر را انتخاب می‌کنند.

100 میلیون هندو در مراسم مذهبی کومب ملا ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

100 میلیون هندو در مراسم مذهبی کومب ملا

در روزهای مهم این مراسم دو ماهه تعداد زیادی قطارهای مسافربری و اتوبوس از نقاط مختلف هند به سمت شهر الله آباد حرکت می‌کند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که بودجه برگزاری این مراسم در سال جاری حدود ۲۹۰ میلیون دلار بوده است.

حبس ابد برای گوروی معروف هند به جرم قتل یک روزنامه‌نگار ۰۲ بهمن ۱۳۹۷

حبس ابد برای گوروی معروف هند به جرم قتل یک روزنامه‌نگار

این گورو کار خود را با چندین موزیک ویدئو آغاز کرد و به خاطر جواهرات عجیب و غریبی که به خود می‌آویزد به‌سرعت مشهور شد. او همچنین چند فیلم در بالیوود بازی کرده است. اعضای فرقه او مدعی‌اند بیش از ۶۰ میلیون پیرو دارد.

۲۹ دی ۱۳۹۷

تصاویر رویترز از بزرگ‌ترین اجتماع مذهبی هندوها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه به گزارش ادیان نیوز به نقل از رویترز، میلیون‌ها هندو خود را به کرانه رود گنگ رسانده تا اعمال مذهبی خود را در این نقطه به‌جای آورند. هندوها در یکی از بزرگ‌ترین گردهمایی مذهبی جهان خود را در رود گنگ شستشو می‌دهند. «شاهی سنان» یا آب‌تنی بزرگ مراسمی است که میلیون‌ها هندو را از سراسر […]

فیلم‌های هندی خدایان هندو را همیشه به زندگی عاشقانه نسبت می‌دهند ۰۹ دی ۱۳۹۷

فیلم‌های هندی خدایان هندو را همیشه به زندگی عاشقانه نسبت می‌دهند

پژوهشگر سینمای معنویت‌گرای شرق و غرب گفت: فیلم‌های هندی، خدایان هندو را همیشه به زندگی حماسی و عاشقانه خود نسبت می‌دهند.

۲۷ آذر ۱۳۹۷

فیلم/ هند کشور رنگ‌ها و ادیان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه دانلود فیلم/ هند کشور رنگ‌ها و ادیان

مقایسه خانواده و روابط خانوادگی در آیین هندو و اسلام ۲۰ آذر ۱۳۹۷

مقایسه خانواده و روابط خانوادگی در آیین هندو و اسلام

حقوق و تکالیف فرد هندو تا حدود زیادی بر پایه ترکیب و جایگاه اجتماعی اقتصادی خانواده تعیین می‌شود. ارائه قواعد کلی غیرممکن است، در موارد اضطراری مردان و زنان بسیار جوان باید نقش سرپرست خانواده را بر عهده گیرند، حال‌آنکه در موارد دیگر حتی در سنین پدربزرگ و مادربزرگی هم به این مقام نائل نمی‌شوند.

۱۷ آذر ۱۳۹۷

جایگاه زن در هندوئیسم و اسلام

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 20 دقیقه چکیده: زن در میان هندوهای قدیم منزلت و جایگاهی نداشته و به او به عنوان یک انسان پیرو نگریسته شده است هرچند در اوپانیشادها برای زن یک ارزش ذاتی قائل شده­اند و زن و مرد، نیمه­های برابری هستند که هریک دیگری را کامل می­کند؛ با این وجود امروزه از لحاظ قانونی هیچگونه فرقی بین زن […]

۲۸ مهر ۱۳۹۷

جنجال بر سر ورود زنان به یک معبد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه به گزارش ادیان نیوز،به نقل از رویترز، با وجود صدور رای دادگاه عالی هند مبنی بر صدور مجوز ورود زنان به معبد مقدس هندوها به نام ساباریمالا، مردان تندرو در این محل تجمع کرده و جلوی ورود زنان را گرفتند. پلیس نیز وارد ماجرا شد و چندین نفر را دستگیر کرد. یکی از حاشیه‌های جالب […]

۱۲ مهر ۱۳۹۷

اختلاف در خداشناسی از مهمترین مسائل در مطالعه آیین هندو است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه به گزارش ادیان نیوز، برنامه «شعبده شوم» رادیو گفت و گو با موضوع (بررسی فرق انحرافی و ادیان نوظهور شرقی- هندوئیسم ) با حضور محمدمهدی علیمردی، دکترای فلسفه ادیان از دانشگاه پونای هند و سیدمحمد روحانی، پژوهشگر ادیان هندی از اتباع کشور هند به روی آنتن رفت. محمدمهدی علیمردی با اشاره به کلید واژه هایی که در مورد […]

۰۹ مهر ۱۳۹۷

ممنوعیت ورود زنان به معبد مقدس برداشته شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه به گزارش ادیان نیوز، دادگاه عالی هند ممنوعیت مذهبی ورود زنان جوان به یک معبد مقدس هندوها را لغو کرد. طبق این قانون قدیمی، زنان و  دختران ۱۰ تا ۵۰ سال حق ورود به معبد «ساباریمالا آیاپا» را نداشتند. مصوبه دوم دادگاه عالی هند جنجالی‌تر است. این دادگاه اعلام کرده زنان دیگر در پرونده‌های خیانت […]