عدالت روح حکومت دینی است

به گزارش ادیان نیوز، آیت الله سیداحمد خاتمی شامگاه جمعه در آیین جشن میلاد با سعادت مولای متقیان امام علی(ع) که در سقاخانه حضرت ابوالفضل(ع)گلپایگان برگزار شد، اظهار کرد: در میان مخلوقات عالم تنها امام علی(ع) در کعبه زاده شد.
وی با بیان اینکه هر شهری دارای شناسنامه است، تصریح کرد: گلپایگان با تقدیم شهدا،جانبازان، ایثارگران و آزادگان از شهرهای مهم کشور محسوب می‌شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: آیت الله العظمی  سید محمدرضا گلپایگانی(ره)تنها فخر گلپایگان نیست، بلکه ایشان فخر دنیای اسلام هستند و برای به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی تلاش‌های بسیاری کردند.
آیت الله خاتمی همچنین به یکی دیگر از فرهیختگان و علمای گلپایگان اشاره کرد و گفت: آیت الله حاج آقا علی صافی گلپایگانی(ره) نیزهمواره از انقلاب اسلامی حمایت  کردند و تقویت نظام اسلامی را واجب و تضعیف نظام راجایز ندانستند.
وی تاکید کرد: حضرت علی(ع) تنها امام دیروز وامروز نیست، بلکه ایشان تا قیامت امام خواهند بود و دیانت علی و انسان مانند دریایی است که در کنارش یک ظرف کوچک آب قرار داده شود و ما فقط در حد توان خود را از آن سیراب کنیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه همه باید به این باور بر‌سیم که علی الگو امروز و فرداها خواهد بود، خاطر نشان کرد: عمر ۶۴ساله حضرت علی به پنج قسمت تقسیم می‌شود، نخست دوران کودکی که در دامن پیامبر(ص) بزرگ شدند و دوم  دوران سراسر افتخار بعثت و خوابیدن در رخت خواب پیامبر(ص)و دوره سوم که شامل دوران هجرت و جنگ‌های ایشان است.
آیت الله خاتمی با بیان اینکه رشادت و مردانگی ودلاور مردی حضرت علی(ع) در عرب بی‌مثال بود، تاکید کرد: حضرت علی(ع) با شرکت در بیش از ۸۰جنگ حدود یک هزار جراحت دربدن داشت و در جنگ‌ها دوشادوش پیامبر(ص) با کفار جنگید.
وی همچنین دوره ۲۵ساله تلخ سکوت را جزء دوره چهار حضرت علی(ع) ‌عنوان کرد و افزود: ایشان در مورد این سکوت تلخ فرمودند:« اگرنگران تفرقه در بین مسلمانان و از بین رفتن دین نبودم، سکوت خود را می‌شکستم».
عضو مجلس خبرگان رهبری دوره پنجم  زندگی حضرت علی(ع) را دوران حکومت ایشان برشمرد وگفت: حکومت علی برای حاکمان و مردم الگو و اسوه است، برای مسئولان از این جهت که مسئولان نظام باید دغدغه علی، خدای علی، دین و حاکمیت ارزش‌های دینی را داشته باشند.
آیت الله خاتمی اظهار کرد: مردم پذیرفتند که حکومت در خدمت دین و اسلام باشد و مسئولان نظام هم باید انگیزه اجرای مکتب دین ومکتب اهل بیت را داشته باشند وهمان گونه که علی از بیت‌المال محافظت می‌کرد آنان هم از بیت‌المال به درستی محافظت کنند. 
وی تاکید کرد: عدالت روح حکومت دینی  است و میزان همه حکومت‌های دینی با عدالت سنجیده می‌شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که مردم در برابر حکومت دینی چه وظیفه‌ای دارند، بیان کرد: دشمن با تحریم‌های نا جوانمردانه می‌خواهد مردم رااز انقلاب اسلامی جدا کند؛ ولی ما در این عرصه وفادار می‌مانیم.
آیت الله خاتمی با انتقاد سازنده موافق و با تخریبمخالف بود و افزود: نظام اسلامی با انتقاد سازنده شاداب می‌ماند .
 وی شرکت در راه‌پیمایی ۲۲بهمن و روز قدس را از وظایف مردم در حکومت علوی برشمرد و افزود: شرکت در این گونه راه‌پیمایی‌ها همراهی بانظام اسلامی است و وقتی شما را به وظیفه‌ای دعوت می‌کنند، لبیک بگویید.
عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین به سبک زندگی اشاره کرد و افزود: یک حکومت دینی با اجرایی شدن قانون، دغدغه‌مندی مسئولان نسبت به دین، پاک و عفیف بودن جسم و گفتارتجلی پیدا می‌کند و اگر در مسیر خدا و دین با صلابت و استواری حرکت کنیم به این هدف والا می‌رسیم.
گفتنی است، در آیین میلاد با سعادت مولای متقیانحضرت علی(ع) که در سقا خانه حضرت ابوالفضل (ع) برگزار شده بود، امام جمعه،فرماندار، مسئولان شهرستان و مردم ولایی گلپایگان حضور داشتند. 
منبع: حوزه
شاید دوست داشته باشید