همایش بررسی آراء و آثار تیتوس بورکهارت برگزار می شود

0

این دومین همایش از سلسله همایش‌های بزرگداشت متفکران و حکمای معاصر در حکمت و هنر خواهد بود که اولینِ آن به مارتین لینگز اختصاص داشت و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برگزار گردید.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، موسّسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران درنظر دارد در آبان ماه ۱۳۹۹ همایشی با عنوان بررسی آراء و آثار تیتوس بورکهارت برگزار نماید.

این دومین همایش از سلسله همایش‌های بزرگداشت متفکران و حکمای معاصر در حکمت و هنر خواهد بود که اولینِ آن به مارتین لینگز اختصاص داشت و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برگزار گردید.

تیتوس ابراهیم عزّالدّین بورکهارت (۱۹۰۸-۱۹۸۴) Titus Ibrahim Izz al-Din Burckhardt حکیم متالّه و صاحب‌نظر برجسته در علوم سنّتی و مبانی هنر دینی، در بستری گسترده از مابعدالطّبیعه، علم‌النّفس، عرفان، رمزشناسی، و نقد تجدّد در ابعاد گوناگون آن، آثاری مهم برجای‌گذارده است.

بخش قابل‌توجهی از پژوهش‌ها و آثار بورکهارت به هنر قدسی و سنّتیِ ادیان الهی تعلق دارد و در این زمینه او علاوه بر مقالات متعدد دربارۀ هنر اسلامی چندین کتاب مهم دارد که خصوصاً کتاب هنراسلامی: زبان و بیان او شاهکاری در تبیین مبانی هنر اسلامی و معرّفی آن است. بدین ترتیب آشنایی با آثار بورکهارت برای هر مطالعۀ جدی هنر در دورۀ حاضر ضروری است و تاکنون جایگزینی ندارد.

برگزاری همایشی برای بررسی و معرفی آراء و آثار بورکهارت می‌تواند گامی در جهت آشنایی بیشتر با میراث علمی و معنوی وی باشد.

به‌این مناسبت از فرهیختگان و پژوهشگران حوزه‌های حکمت و فلسفه، ادیان و عرفان، تمدّن اسلامی، و مطالعات هنر دعوت می‌شود که دستاوردهای پژوهشی خود را در قالب مقاله به دبیرخانۀ این همایش ارسال کنند.

محورهای اصلی همایش:

آراء و آثار بورکهارت

بورکهارت و حکمت خالده

جهان‌شناسی سنّتی

بورکهارت و عرفان

بورکهارت و نقد تجدد

رمزشناسی

بورکهارت و زیبایی

هنر دینی، هنر قدسی، هنر سنتی

هنر مقدس در شرق و غرب

مبانی معنوی هنر اسلامی

شهر و تمدن سنتی

بورکهارت و معنویت صنایع دستی

تاریخ‌های مهم

آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات
۱۳۹۹-۰۲-۰۱

تاریخ شروع ارسال مقالات کامل
۱۳۹۹-۰۲-۰۲

آخرین مهلت ارسال مقالات کامل
۱۳۹۹-۰۶-۰۱

تاریخ برگزاری کنفرانس
۱۳۹۹-۰۸-۱۷

پژوهشگران می‌توانند برای هرگونه پرسش و همچنین پیشنهادها و نظرات شما را از طریق ایمیل همایش Burckhardt@irip.ac.ir و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۲۳۵۷۵۸۵۴ (از طریق واتسپ) تماس حاصل کنند.

منبع: مهر

اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.