خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

جوانان ایرانی اطلاعاتشان از اسلام کم است

به گزارش ادیان نیوز، سوخوی شجری بانوی ۳۶ ساله و مسلمان شده مکزیکی است او استاد دانشگاه زبان های خارجی دانشگاه تهران و مترجم معاونت برون مرزی صدا و سیما است با وی پیرامون تبلیغاتش در حوزه اسلام و معرفی صحیح اسلام به جوانان و شاگردانش به گفت و گو پرداختیم.
لطفا خود را معرفی کنید و بفرمایید چند سال است که به دین مبین اسلام مشرف شدید؟
من حدود  ۱۸ سال پیش به دین مبین اسلام مشرف شدم و حدود ۱۰ سال است که در ایران زندگی می کنم.در آن دوران که در مکزیک زندگی می کردم با یک مرد ایرانی و شیعه آشنا شدم او فرد پاکدامن و با ایمانی بود. به‌این واسطه من برای اولین بار با اسلام آشنا شدم و حدود یک سال روی اسلام تحقیق کردم و بعد با ایشان ازدواج کردم. در واقع من مذهب تشیع را با اختیار و مطالعه انتخاب کردم.
در دوران آشنایی با اسلام چه کتاب هایی مطالعه می کردید؟
کتاب های زیادی در حوزه اسلام مطالعه کردم که مهمترین آنها کتاب قران به زبان اسپانیایی و مجله کوثر بود.
وضعیت اسلام و مسلمان ها و بافت دینی مکزیک چگونه است؟
استقبال مردم مکزیک  از اسلام و مسلمانها بیشتر شده. قبلا خیلی مسلمان ها کم بودند الان روحانی ها و مبلغان برای تبلیغ به مکزیک می روند و تعداد مسلمان ها بیشتر شده است. در گذشته ۹۸ درصد کاتولیک یک درصد یهودی و یک در صد ادیان دیگر بودند. اما اکنون تعداد مسلمان بیشتر شده است و آنهاد تعداد زیادی مساجد در مکزیکو سی تی تاسیس کرده‌اند. اگر چه پروسه تبلیغ در مکزیک کند پیش می رود ولی در مجموع مردم خوب استقبال می کنند.
چه فعالیت ها و برنامه هایی در ایران و در ارتباط با جوان ها انجام می دهید؟
من لیسانس مدیریت دارم و در حال حاضر استاد دانشگاه زبان های خارجی دانشگاه تهران هستم و زبان اسپانیایی تدریس می کنم. با جوانان و دانشجویان رابطه خوبی دارم. همچنین برنامه هایی با شهروندان مکزیکی  داریم و مسلمان های مکزیک طی جلساتی جمع می شویم و درباره مباحث اسلامی صحبت می کنیم .
فعالیت تبلیغی من فقط در ایران است و در برنامه های مختلف رادیویی یا رسانه های دیگر  درباره اسلام صحبت می کنم و یا درباره تبیین شخصیت حضرت فاطمه(س) و اینکه  چطور اسلام آوردم در دانشگاه صحبت می کنم .
همچنین مترجم خبرهای استان قدس رضوی به اسپانیایی هستم و خبرهای دینی مشهد مقدس درباره حرم امام رضا(ع) را ترجمه می کنم این اخبار از تازه مسلمان هایی است که زائر حرم امام رضا (ع) هستند و یا در خصوص مناسبت‌های اسلامی مانند شب های قدر، غدیر و سایر برنامه های آستان مقدس است.
درباره انقلاب مکزیک و پیروزی مردم کشورتان در به استقلال رسیدن مکزیک بگویید؟
مکزیک در گذشته تحت سلطه سه کشور امریکا، اسپانیا و فرانسه بوده آنها تصمیم گرفته بودند هر کشوری که بتواند پرچمش را بر فراز قصر مکزیک نصب کند تسلط بر مکزیک را به دست بگیرند اما در جریان این نقشه ۶ نوجوان مکزیکی با مدیریت یک روحانی مسیحی که به ملت مکزیک می گوید باید از وطنمان دفاع کنیم ، همه با هم یکی می شوند .
یک روز در حالی که جوان های مکزیکی را  تیر باران می کردند یک نوجوان موفق می شود پرچم مکزیک را بالای قصری در مکزیکوسیتی نصب کند و سرانجام او نیز کشته می شود اما با خواست همه مردم و همت انها سرانجام مکزیک مستقل می شود.
در ایران امام خمینی (ره) با هدایت مسلمان ها و ملت ایران و اهدای شهدایی در این راه توانستند انقلاب اسلامی را به پیروزی برسانند.
نظرتان را درباره دین مبین اسلام و شخصیت های شاخص اسلامی بگویید؟
ما در مکزیک  ضرب المثلی داریم می گوییم  از میوه های یک درخت می توانیم آن درخت را بشناسیم از خوبی برخی مسلمان های مخلص می توانیم اسلام را بشناسیم در واقع هرکس اسلام را به خوبی بشناسد و باور قلبی داشته باشد اسلام واقعی در او تجلی پیدا می کند و نمونه یک انسان کامل می شود.
درباره بزرگان دین مبین اسلام باید بگویم هرکدام جای خودش را در قلب من دارند اما من به حضرت زهرا (س ) و امام حسین (ع) ارادت ویژه ای دارم.
در حوزه مطالعاتی بیشتر چه کتاب هایی را مطالعه می کنید؟
کتاب های زیادی را تاکنون مطالعه کردم آن هم بیشتربه زبان اسپانیایی و از انجا که یکی از  دوستانم مترجم در مجمع جهانی اهل بیت(ع) است، کتابهای جدید را برای من می فرستد و در موضوعات مختلف مطالعه می کنم مثلا درباره امام زمان(عج)، حضرت مریم و درباره ماه مبارک رمضان، امام علی(ع)، پیغمبر(س) و اهل بیت(ع) و  درباره قانون اسلام و درباره حقوق اسلامی زن مطالعاتی را دارم.
از انجا که در دانشگاه به عنوان استاد دانشگاه حضور دارید و با جوانان زیادی برخور می کنید درباره ارتباط با آنها و نحوه پاسخگویی به سوالات جوان ها در حوزه اسلام بفرمایید که چگونه بر خورد می کنید؟
من در دانشگاه با دانشجویان صمیمی ام. آنها از من درباره حجاب و اینکه  چرا اسلام را دوست دارم و ایمان اوردم سوال می کنند من سعی می کنم با جوان ها صحبت کنم و رابطه صمیمانه و مهربانانه با آنها داشته باشم و صبورانه با جوان ها برخورد کنم.  در کلاس ها ۱۵ دقیقه وقت می گذارم و با دانشجوها  صحبت می‌کنم و به آنها  نزدیک می شوم و سوالاتی را در حوزه اسلام و فرهنگ اسلامی از آنها  می کنم این کار تاثیر مثبتی تاکنون داشته است.
جوان ها اطلاعاتشان از اسلام کم است مثلا درباره حقوق زن در اسلام زمانی که به آنها توضیح می دادم در خارج از اسلام و کشورهای دیگر حقوق زن به طور کامل رعایت نمی شود آنها تعجب می کردند . جایگاه زن در اسلام متعالی است باید همیشه با جوان ها با دلیل و سند صحبت کنید بعد از صحبت هایم با جوان ها انها دنبال تحقیقات می‌روند.
امروزه در عصر ما دشمنان برای تبلیغ فرهنگ خود از لباس و مد و از هنرپیشه ها استفاده می کنند و برخی جوان ها بدون مطالعه از آن ها استقبال می کنند اما در صورتی که ما انها راهنمایی کنیم ، آنها با تحقیق و مطالعه می توانند راه خود را پیدا کنند.
منبع: رهیافته
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.