تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

اعلام روزی برای قرآن سوزی در مالمو در سوئد

در پی اقدام ضد انسانی افراد اسلام ستیز و اعلام روزی برای قرآن سوزی در مالمو، اوضاع این شهر جنوبی کشور سوئد بحرانی شده و پلیس مالمو تقاضای نیروهای کمکی برای روز جمعه آینده کرده است.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، در پی اقدام ضدانسانی رهبر یک حزب اسلام ستیز و راستگرای دانمارکی و اعلام روزی برای قرآن سوزی در شهر مالمو، اوضاع این شهر جنوبی کشور سوئد بحرانی شده است.

«راسموس پالودان (Rasmus Paludan)» بنیانگذار و رهبر یک حزب ملی گرا و راست افراطی در دانمارک موسوم به “هارد لاین (Hard Line)” اعلام کرده است که ساعت ۱۲ ظهر روز جمعه آینده (۲۸ آگوست ۲۰۲۰ – هشتم شهریور ۱۳۹۹) در مقابل مسجدی در مالمو و همزمان با نماز جمعه مسلمانان، تجمعی برگزار نموده و در آن نسخه ای از قرآن کریم را خواهد سوزاند.

هدف از برگزاری این تجمع – که پلیس سوئد مجوز برگزاری آن را صادر کرده – اعتراض به آن چیزی است که از سوی برگزارکنندگان «روند اسلامیزه کردن سوئد» خوانده شده است.

پالودان با اعلام اینکه قصد دارد فعالیت های اسلام ستیزانه خود را به سمت شمال گسترش داده و به کشور همسایه سوئد سفر کند، اقدام برای سوزاندن قرآن را پایستادن برای دفاع از برادران سوئدی خود دانست و آن را کمترین کاری دانست که پبرای کمک به مدارهای اشغالی سوئد می تواند انجام دهد.

یک نقاش و فعال اجتماعی سوئدی به نام «دان پارک» وی را به این کشور دعوت کرده تا آن اقدام ضد انسانی و غیر اخلاقی که در دانمارک انجام داد را در سوئد تکرار کند. آنها در پی این هستند که مراسم قرآن سوزی خود را به عنوان پنخستین تجمع سازمان دهی شده ضد اسلامی در سوئدپ برگزار نمایند.

مسجدی که راسموس پالودان برای مراسم سوزاندن قرآن در جمعه آینده انتخاب کرده است در منطقه مهاجرنشین پروزنگرد (Rosengård) شهر مالمو قرار دارد که تعداد زیادی از مسلمانان در آن زندگی می کنند.

واکنش شدید مسلمانان

در پی این تهدید، مسلمانان سوئد واکنش های متفاوتی نشان داده اند؛ از دعوت به اقدامات قانونی برای لغو تجمع گرفته، تا تهدید به انتقام از کسانی که مرتکب این اقدام شنیع شوند.

جمعی از مسلمانان و آزاداندیشان سوئد با صدور بیانیه ای اعلام کردند: ضمن محکوم کردن این اقدام شنیع از دولتهای کشورهای اسلامی، سازمان کنفرانس اسلامی، علماء و مراجع عظام، سازمانها و مجامع بین‌المللی و تمامی افراد حقیقی و حقوقی که توانایی برخورد و اعتراض و جلوگیری از این فاجعه را دارند می خواهیم از هر طریقی اعم از فشار دیپلماتیک، رایزنی فرهنگی، صدور بیانیه محکومیت و یا راه‌اندازی طوفان توئیتری و اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی، مخالفت خود را با این حرکت ناشایست اعلام داشته و مانع انجام آن شوند. حفاظت از حرمت قرآن وظیفه‌ی تک تک مؤمنین و مسلمانان است.

مراکز اسلامی سوئد نیز به دنبال پیگیری از مراجع قانونی هستند تا مانع از این اقدام – که آن را “فاجعه‌ ای غیر اخلاقی و مغایر با تمام پروتکلهای حاکم بر احترام به ادیان” می دانند – شوند.

اما واکنش ها به این موارد مسالمت آمیز منحصر نمی شود.

در یک حساب کاربری در اینستاگرام که بیش از ۴۰ هزار دنبال کننده دارد و توسط یک شهروند سوئدی عرب تبار ۳۴ ساله اداره می شود، تهدید شده است: در صورتی که دولت سوئد مجوز این برنامه را لغو نکند و اجازه به آتش کشیدن قرآن در شهر مالمو را بدهد، شهرهای سوئد به آتش کشیده خواهد شد و دولت سوئد بهای آن را خواهد پرداخت.

گفته می شود که همین مرد عرب تبار در تماس تفنی با «دان پارک» وی و خانواده اش را به انتقامی سخت تهدید نموده و این مکالمه را بر روی یوتیوب منتشر کرده است.

تهدید شدیدتر ضد مسلمانان

در مقابل این تهدیدات، پارک و پالودان جری تر شده و در حساب کاربری خود اعلام کرده اند که: “روز جمعه، قرآن را [نعوذ بالله] به خون و ادرار خوک آغشته خواهیم کرد. کتابی که با پول خودمان خریده ایم، صاحب آن هستیم و حق داریم هر کاری که خواستیم با آن انجام دهیم”!

این پیام غیر اخلاقی منجر به تحریک بیشتر طرف مقابل شده است.

البته برخی از مسلمانان نیز در شبکه های اجتماعی خواستار بی اعتنایی به برگزاری این تجمع شده و توسل به خشونت در برابر برگزارکنندگان آن را اشتباه قلمداد کرده اند. یک کاربر مسلمان خطاب به خیل کاربرانی که آمادگی خود را برای حمله به برگزارکنندگان تجمع قرآن سوزی اعلام کرده اند نوشت: “عکس العمل خشونت آمیز درست آن چیزی است که «دان پارک» امیدوار است که ما به آن دست بزنیم. او می خواهد هرج و مرج ایجاد کند تا بتواند به نفرت بیشتری نسبت به ما مسلمانان دامن بزند. خشونت پاسخ خشونت نیست”.

نگرانی شدید پلیس مالمو

اقدام غیر انسانی پالودان و همفکرانش، یک سونامی تهدید و خشونت را در شبکه های اجتماعی سوئد و شهر مالمو به راه انداخته است. به نظر برخی ناظران، این بحران تنها به شبکه های اجتماعی محدود نخواهد شد؛ در نتیجه این نگرانی به وجود آمده است که تجمع روز جمعه به خشونت و ناآرامی کشیده شود.

با نزدیک شدن روز جمعه ۲۸ آگوست (۸ شهریور) عکس العمل ها نسبت به اعلام برگزاری این تجمع در شبکه های اجتماعی، به نگرانی هر چه بیشتر پلیس و مقامات سوئد دامن زده و ابعاد هر چه خشونت آمیزتری به خود گرفته است.

برخی از فعالان شبکه های اجتماعی از مسلمانان خواسته اند که در ساعت ۱۱ صبح ۲۸ آگوست در کنار “ریب بان” در مجاورت پارکینگ بزرگ تجمع کنند و پس از آن به سمت میدان “فریدهم” – که به عنوان محل برگزاری تجمع ضد اسلامی اعلام شده است – حرکت نمایند. تا زمان تنظیم این خبر بیش از ۲۰۰ نفر اعلام آمادگی کرده اند که در محل حضور یابند.

در نتیجه، پلیس مالمو تقاضای نیروهای کمکی برای روز جمعه کرده و خود را آماده بدترین سناریوی ممکن و ناآرامی و خشونت های ناشی از این تجمع ضد اسلامی نموده است.

شایان ذکر است که این تجمع در حالی فراخوان شده است که به تصمیم دولت، تجمعات با تعداد شرکت کننده بیش از ۵۰ نفر به واسطه پاندمی کرونا ممنوع اعلام شده و پلیس مجاز است در صورت تجمع بیش از ۵۰ نفر آن را لغو کند.

احتمال گسترش ناآرامی به شهرهای دیگر سوئد و پیوند با اعتراضات ضد نژادپرستی

با توجه تهدیداتی که از سوی طرفین انجام شده است، نگرانی از بروز ناآرامی در دیگر شهرهای سوئد نیز افزایش یافته است. همچنین پیش بینی شده است که ممکن است شبیه آنچه در اعتراضات “جان سیاهان اهمیت دارد” رخ داد تکرار شود و عده ای دست به ایجاد اغتشاش و تخریب بزنند.

نگرانی دیگر، سوء استفاده بزهکاران از این وضعیت است که از فرصت مشغولیت پلیس استفاده کرده و دست به جرایمی همچون سرقت بانک، دزدی از منازل و یا تسویه حساب با گروه های بزهکاری رقیب بزنند.

راسموس پالودان کیست؟

راسموس پالودان، وکیل دادگستری و بنیانگذار یک حزب راستگرای افراطی در دانمارک به نام «هارد لاین» است. این حزب که گرایش های ناسیونالیستی دارد، از طرفداران و اعضای زیادی برخوردار نیست و تنها پس از اقدامات اسلام ستیزانه مؤسس آن تا حدودی شناخته شده است.

در واقع این شخص افراطی به دلیل خصومت با اسلام و تحریک به سوزاندن نسخه هایی از قرآن در دانمارک شناخته شد. وی پیش از این به دلیل ۱۴ پرونده مختلف به سه ماه زندان محکوم شده بود.

پالودان در فروردین ۱۳۹۸ (مارس ۲۰۱۹) – چند روز پس از قتل عام مسلمانان در دو مسجد کشور نیوزیلند – نسخه ای از قرآن را در فاصله ۱۰۰ متر از منطقه ای که مسلمانان در آن نماز می خواندند، سوزاند.

قرآن سوزی در مالمو
راسموس پالودان در حال آتش زدن نسخه ای از قرآن کریم، در میدانی که پلیس دانمارک با نصب نوارهای پلاستیکی برای این کار او مهیا نمود!

وی در آن روز، با حضوری تحریک آمیز در محله ای مسلمان نشین در “کپنهاک” پایتخت دانمارک، با حمایت تعدادی از نیروهای پلیس به کلام الله مجید اهانت کرد. این کار سخیف در برابر چشمان مردم معترض که پشت نوارهای پلاستیکی نصب شده توسط پلیس ایستاده بودند انجام شد و سرانجام مردم حاضر در اطراف میدان نتوانستند تحمل کنند و چند تن از آنان برای توقف اهانت به این کتاب آسمانی، از محدودیت های ایجاد شده پلیس گذشتند و وارد میدان شدند؛ اما پلیس به جای جلوگیری از اقدام موهن و تحریک کننده پالودان، معترضان را بازداشت و وی را با محافظت، به خودرویی منتقل نمود.

با اوجگیری اعتراض، پلیس علیه مردم از گاز اشک اور استفاده کرد؛ برخی رسانه ها هم اعلام کردند که همزمان با این اقدام عده ای چند خودرو را به آتش کشیدند. در آن زمان گفته شد که دست کم ۲۳ مسلمان معترض به این اقدام موهن، بازداشت شده اند.

در حالی که هواداران احزاب راست افراطی در اروپا ــ که شمار آنها هر سال بیشتر می شود ــ خواهان اخراج مسلمانان و مهاجران اند، ناظران سیاسی و اجتماعی با انتقاد از دولت دانمارک در میدان دادن به احزاب راست افراطی برای اهانت به ادیان و مقدسات مسلمانان، نسبت به تداوم اینگونه رویکردها هشدار دادند و نتیجه آن را تقویت افراط گرایی و تنش افرینی در جوامع دانستند که اقدامات بهت آور و خشونت باری همچون قتل دهها مسلمان در نیوزیلند از جمله نتایج آن است.
منبع: شیعه نیوز

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.